ژنیکوماستی چیست؟

ژنیکوماستی نوعی بیماری هورمونی است که طی آن غده های داخل سینه مردان زیاد شده و سینه ها برجسته تر می شوند. این بیماری می تواند مردان را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد اما بیشتر در بین نوجوانانی که در سن بلوغ هستند رایج است. دلیل آن هم این است که در دوران بلوغ بدن پسران دستخوش تغییرات هورمونی می شود. ژنیکوماستی بیشتر در بین افراد چاق شایع است. این بیماری در دسته بیماری های سخت جای نمی گیرد و اغلب خود به خود از بین می رود. اما گاهاً به درمان یا حتی جراحی نیاز دارد.

ژنیکوماستی

عوارض ژنیکوماستی

عوارض این بیماری بیشتر روحی است تا جسمی. مهمترین و مشخص ترین علامت این بیماری بزرگ تر شدن سینه در مردان و پسران است. ازآنجایی که بسیاری از افراد تاب تحمل این ظاهر جدید را ندارند یا به هرصورت از این مسئله خجالت می کشند، ترجیح می دهند تا به جای صبر کردن برای رفع خود به خودی بیماری، هرچه سریع تر برای درمان آن اقدام کنند. البته در برخی از موارد دلیل برزگ شدن سینه مردان به خاطر وجود تومور است که در چنین مواقعی درمان گزینه ای الزامی است که هرچه زودتر باید روند آن آغاز شود.

ژنیکوماستی

علت بزرگ شدن سینه در مردان

ژنیکوماستی علت های متنوعی دارد، اما تقریبا تمام دلایل بروز آن به خاطر تغییرات هورمونی در بدن مردان است. عواملی که می توانند این تغییرات هورمونی را سبب شوند هم متعددند. داروهایی از قبیل برخی از داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد HIV، داروهای دوپینگ برای ورزشکاران و غیره می توانند در بروز این بیماری موثر باشند.. البته شرایط طبیعی مانند بالا رفتن سن هم در این باره دخیلند. به جز دارو و عوامل طبیعی مواد مخدری از جمله هروئین و ماریجوانا در کنار مصرف الکل هم می توانند باعث بزرگ تر شدن سینه در مردان شوند. علاوه بر این ها برخی از بیماری ها مانند از کار افتادن کبد، پرکاربودن تیروئید، سوءتغذیه، تومور و غیره هم در بروز این بیماری تاثیرگذارند.

ژنیکوماستی

درمان ژنیکوماستی

همانطور که اشاره کردیم در بیشتر موارد این بیماری خود به خود از بین می رود، اما روش های درمانی پزشکی برای آن به صورت کلی به دو دسته دارودرمانی و جراحی تقسیم میشوند. استفاده از داروهایی مانند تاموکسیفن و آداسترازول می توانند در رفع ژنیکوماستی موثر باشند، اما با روش های تهاجمی تر مانند لیپوساکشن و ماستکوتومی هم می توان آن را درمان کرد.

ژنیکوماستی

متخصص ژنیکوماستی

بهترین پزشک درمانگری که باید به آن مراجعه کنید، یک متخصص عمومی یا جراحی سینه است. جراح پستان بعد از انجام فرآیندهای تشخیصی لازم، راهکار درمانی زوداثر و مناسب را برای شما تعیین کرده و انجام می دهد. دکتر امیرپاشا ابراهیمی، متخصص جراحی عمومی و فلوشیپ جراحی پستان یکی از بهترین جراحان سینه در داخل کشور هستند.

Scroll to Top
اسکرول به بالا