جراحی کوچک کردن سینه

بهترین جراح کوچک کردن سینه در تهران

جراحی کوچک کردن سینه (ماموپلاستی کاهشی)

در برخی افراد مشاهده می‌شود که به دلیل بزرگ بودن سینه، فرد از جمع دوری می‌کند، نسبت به انجام فعالیت‌های ورزشی محدود می‌شود و هنگام راه رفتن، با قوز کردن و حالت خمیده، سعی می کند که بزرگ بودن سینه های خود را بپوشاند که این حالت به مرور زمان، فرد را دچار مشکل اسکلتی می‌کند. همچنین بزرگ بودن پستان و وزن زیاد آن سبب ایجاد افتادگی سینه‌ها می‌گردد که این امر به مرور زمان، درد در ناحیه‌ی کمر، گردن و شانه را ایجاد می‌کند.
ماموپلاستی یا جراحی کوچک کردن سینه، برای خانم هایی که از بزرگ بودن بیش از حد سینه‌های خود رنج می‌برند، نوعی جراحی پرطرفدار محسوب می‌شود. در این جراحی علاوه بر کوچک کردن پستان، در صورت وجود افتادگی و یا عدم تقارن در پستان‌ها و نوک سینه، این مورد نیز اصلاح می‌گردد. در ادامه همراه ما باشید تا نکات و مراقبتهای ویژه، عوارض، مزایا و… را بدانید.

فیلم جراحی ماموپلاستی کاهشی

دلایل انجام جراحی کوچک کردن سینه

سينه هاي بزرگ معمولا چندين عارضه دارند. اكثر خانم هايي كه سينه بزرگ دارند از ايجاد شياري روي سرشانه شاكي هستند و حجم بالاي سينه سبب آرتروز گردن، درد در شانه، كمردرد و گاهاً دردهاي قلبي و تنگي نفس می شوند. حجم سينه ها در اكثر خانم هاي ايراني به نسبت نژادهاي اروپايي بزرگ است.
همچنين در سينه هاي بزرگ امكان معاينه و يافتن توده هاي پستان كمتر است و درصورتي كه در بيمار توده سرطاني بدخيم ايجاد شود زماني تشخيص داده مي شود كه توده به بزرگي مثلاً 2 سانتي متري مي رسد اما با كوچك كردن سينه حجم توده پستاني كم مي شود، پس در حجم كمتر خطر سرطان كمتر شده و يافتن سرطان در مراحل زودتر يعني وقتي توده كوچك تر است بيشتر خواهد شد.
بوي بد عرق، زخم های پوستي به علت عرق زياد از ديگر مشكلاتی است كه با اين جراحي و بستري يك شب و مدت درمان يك تا دو هفته همه مشكلات ذكر شده درمان مي شوند، ضمن اينكه شكل زيباتر با رفع افتادگی نیز حاصل مي شود.

فیلم جراحی کوچک کردن سینه

تکنیک های جراحی کوچک کردن سینه

در طی ماموپلاستی تکنیک های خاصی برای کاهش سایز سینه انجام می شود که برای هر شخص متفاوت بوده و عبارتند از:

 • جراحی از طریق برش تیغ جراحی بر روی بافت سینه
 • لیپوساکشن که برای برداشت چربی های اضافه در سینه انجام می گیرد.

زمان مناسب عمل ماموپلاستی

توصیه می شود جراحی کوچک کردن سینه بعد از سن 18 سالگی که رشد سینه کامل و پایدار شد، انجام شود.
اگر برنامه های مشخصی در آینده از قبیل موارد زیر داشتید ماموپلاستی را به تعویق بیندازید:

افرادی که قصد بچه دار شدن دارند:

اگر زندگی زناشویی تان را شروع نکرده اید یا هنوز خانواده تان تکمیل نشده است، باید تا بارداری صبر کنید. تغییرات سینه در دوران بارداری می تواند نتایج ماموپلاستی را تغییر دهد زیرا نوسانات قابل توجهی در وزن خود خواهید داشت.

دوران شیردهی:

شیردهی پس از ماموپلاستی چالش برانگیز است. اگر چه برخی از تکنیک های جراحی ممکن است به حفظ توانایی شما برای شیردهی کمک کند، اما در ماموپلاستی کاهشی به علت برش های بزرگی که ایجاد می شود تقریبا تمام افراد حس و توانایی شیردهی را از دست می دهند. بنابراین در صورتی که حفظ شیردهی برای شما اهمیت دارد، بهتر است عمل ماموپلاستی کاهنده را بعد از اتمام دوران شیردهی خود انجام دهید تا نگرانی در رابطه با شیردهی نداشته باشید.

کسانی که قصد کاهش وزن دارند:

اگر قصد کاهش وزن با تغییر رژیم غذایی و شروع یک برنامه ورزشی را دارید، باید صبر کنید تا وزن شما ثابت شود، زیرا کاهش وزن اغلب به تغییر اندازه سینه منجر خواهد شد.

عوارض ماموپلاستی نی نی سایت

عوارض جراحی کوچک کردن سینه

جراحی کوچک کردن سینه نیز خطراتی مشابه با دیگر جراحی ها دارد، مانند خونریزی، عفونت و واکنش منفی به بیهوشی. سایر خطرات احتمالی عبارتند از:

 • هماتوم یا سروما
 • مشکل و یا عدم توانایی در شیردهی
 • ماندگاری جای زخم پس از جراحی
 • تفاوت در اندازه، شکل و تقارن سینه ها
 • آسیب رسیدن به بافت و ساختارهای عمقی
 • کم شدن و یا از بین رفتن احساس در نوک سینه و هاله اطراف آن

بعد از عمل ماموپلاستی احتمال تورم و درد در سینه ها وجود دارد و ممکن است فرد تا چندیدن ماه در قسمت نوک سینه ها دچار بی حسی شود که این حالت طبیعی است و بعد از مدتی برطرف خواهد شد. قابل ذکر است که برای مشاهده نتیجه نهایی عمل ماموپلاستی باید چند ماه صبر کنید که تورم سینه ها کاهش یابد و به اصطلاح سینه ها جا بیافتند.

چه کسانی نباید ماموپلاستی را انجام دهند؟

 • چنانچه سیگار می کشید.
 • بسیار چاق هستید.
 • از جای زخم پس از جراحی هراس دارید.
 • شرایطی از قبیل دیابت و مشکل قلبی دارید.
 • در هر سنی می توان ماموپلاستی را انجام داد اما چنانچه هنوز به بلوغ کامل نرسیده و سینه ها کاملا رشد نکرده باشند ممکن است بعداً به جراحی دیگری نیز نیاز داشته باشید.

اقدامات قبل از ماموپلاستی

 • پزشک در جلسه مشاوره تاریخچه پزشکی و سلامت کلی شما را مورد ارزیابی قرار می دهد. توضیحاتی درباره روش جراحی، نوع بیهوشی حین عمل، مراقبت های بعد از ماموپلاستی، خطرات و عوارض آن ارائه می دهد. سینه ها را معاینه و اندازه گیری می کند. پس در جلسه مشاوره انتظارات خود را بیان کنید تا بتوانید تصمیم نهایی خود را بگیرید.
 • از استعمال سیگار برای مدت معینی قبل و بعد از جراحی خودداری کنید.
 • ماموگرافی پایه انجام دهید تا روند تغییرات احتمالی در بافت سینه ارزیابی گردد.
 • از مصرف آسپرین، داروهای ضد انعقاد خون و ضد التهاب و مکمل های گیاهی پرهیز کنید.
 • انجام یک سری آزمایشاتی که توسط جراح سینه قبل از عمل ماموپلاستی تجویز شده است.

مراقبتهای بعد از جراحی ماموپلاستی

مراقبت های پس از انجام انواع عمل ماموپلاستی:

 • جراح سوتین الاستیک فشرده شده را برای محافظت از سینه ها تجویز خواهد کرد. استفاده از سوتین طبی تجویز شده بعد از جراحی سینه الزامی است.
 • بلافاصله پس از مامو پلاستی سینه ها با گاز استریل یا بانداژ پوشیده می شوند. لوله ای در زیر بغل تعبیه می شود که خون و مایعات اضافی از طریق آن تخلیه شود.
 • بعد از جراحی سینه داشتن احساس سنگینی و گیجی طبیعی است و به دلیل تاثیر داروی بیهوشی می باشد که در این شرایط بهتر است به مدت 24 ساعت فردی همراه شما باشد.
 • برای کاهش درد و خطر عفونت ناشی از جراحی آنتی بیوتیک تجویز خواهد شد. استفاده به موقع از داروهای تجویز شده الزامی است.
  • ممکن است سینه ها متورم و کبود شوند. همچنین سینه ها حساس و تحریک پذیرتر خواهند شد که تمامی موارد پس از طی دوران نقاهت رفع می شوند.
  • بعد از دو روز حمام کنید.
  • مصرف سدیم را به حداقل ممکن برسانید.
  • رژیم غذایی خود را با نوشیدن مایعات شروع کنید.
  • مصرف آناناس به روند بهبودی تان کمک بسیاری می کند.
  • جای زخم های ناشی از جراحی سینه خشک نگه داشته شود.
  • به مدت یک ماه از مصرف دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی پرهیز کنید.
  • در صورت احساس خشکی در پوست سینه از کرم مرطوب کننده استفاده نمایید به طوری که وارد زخم ها نشود.
  • تا زمانی که سینه ها بهبود یابند فعالیت های بدنی به مدت 4-2 هفته ممنوع است. پس از این مدت با مشورت پزشک راه رفتن را شروع کنید چرا که با راه رفتن بهبودی تان سریع تر حاصل می شود.
  • بستن سوتین های فنر دار تا چند ماه پس از جراحی اکیدا توصیه نمی شود.

مطالعه مقاله پروتز سینه را از دست ندهید.

طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی

طرز خوابیدن بعد از جراحی کوچک کردن سینه

پس از انجام جراحی ماموپلاستی فرد باید حتما به پشت بخوابد. از خوابیدن روی پهلو و شکم در این دوره‌ی زمانی خودداری شود، زیرا فشار بر روی سینه‌ها، ممکن است به بافت سینه‌ فشار وارد کند و یا عدم قرینگی در سینه‌ها را به وجود آورد. همچنین، هنگام خواب باید از دو بالش در زیر سر خود استفاده نمایید؛ زیرا این کار تورم و درد را تا میزان مشخصی کاهش می‌دهد.

انجام جراحی ماموپلاستی به منظور اصلاح فرم و اندازه سینه‌ها انجام می‌شود؛ به همین دلیل، باید از ایجاد فشار بر روی سینه‌ها جلوگیری کرد تا نتیجه‌ی ایده آل از جراحی کوچک کردن سینه حاصل شود و سینه در بهترین وضعیت خود تثبیت گردد.

 جراحی سینه با لیزر جهت درمان و رفع افتادگی سینه

جراحی کوچک کردن سینه چگونه انجام می شود؟

در عمل Reduction Mammoplasty تحت بيهوشي عمومي حجم سينه ها كم شده و به سينه شكل و فرم زیبایی داده مي شود و در پايان سينه ها سفت شده و بالا مي آيند.

مرحله اول: بیهوشی

پزشک معالج شما نوع بیهوشی حین عمل را با توجه به شرایط شما انتخاب می کند و این انتخاب ها شامل تسکین وریدی و بیهوشی عمومی می باشد.

مرحله دوم: برش بافت

برش بافت شامل سه مرحله می باشد:

 1. برش دایره ای دور پستان ها صورت می گیرد. خط های بافت برش داده شده، دائمی و قابل مشاهده باقی می مانند.
 2. برش در اطراف دور پستان و عمود به پایین به سمت قسمت پایینی پستان به شکل سوراخ کلید یا به شکل راکت
 3. برش یک بافت الگو به شکل T برعکس یا سپر

مرحله سوم: برداشتن بافت و تغییر موقعیت

پس از زدن برشی در اطراف هاله نوک سینه و پایین هر سینه، بافت اضافی سینه، چربی و پوست اضافی برداشته می شود تا سایز سینه کاهش یابد.
پس از عمل سینه، نوک سینه و هاله اطراف آن را شکل دهی می کند. معمولا نوک سینه پیوند زده می شود و در مورد سینه هایی که بسیار بزرگ هستند لازم است نوک سینه و هاله اطراف آن برداشته شده و در موقعیتی بالاتر پیوند زده شوند.
جراح حین جراحی سعی می کند تا تقارن بین سینه ها را برقرار کند اما ممکن است تغییراتی در اندازه و شکل آن ها رخ دهد به عنوان مثال اندازه هاله اطراف نوک سینه ممکن است کمتر شود.

مرحله چهارم: بستن بافت ها

برای تشکیل یک پستان کوچک تر، این بافت ها کنار هم قرار می گیرند و بخیه ها در زیر بافت های پستان قرار می گیرد. در اغلب موارد خط های روی بافت پستان کم رنگ شده و بهبود می یابند. زخم پس از جراحی هرگز از بین نخواهد رفت ولی ممکن است با گذشت زمان کم رنگ شود.

سایر روش ها

جراحی کوچک کردن سینه با برداشت چربی اضافی، بافت غده ای و پوست انجام می شود. برای برداشت چربی اضافی به جای روش های برش می توان از لیپوساکشن نیز استفاده کرد. البته اگر سایز پستان به خاطر بافت چربی و پوست اضافی بزرگ باشد، این روش تاثیری ندارد. جراح با توجه به شرایط فردی، ساختار پستان ها و اینکه تا چه اندازه پستان کوچک شود، تکنیکی برای کوچک کردن سایز پستان انتخاب می کند.

شیردهی بعد از عمل ماموپلاستی

آیا امکان شیردهی بعد از جراحی کوچک کردن سینه وجود دارد؟

بعد از عمل ماموپلاستی کاهنده، امکان شیردهی وجود ندارد بدان علت که برش های بزرگی ایجاد می شود که تقریبا تمام افراد حس و توانایی شیردهی را از دست می دهند. در صورتی که حفظ شیردهی برای شما اهمیت دارد، بهتر است انجام ماموپلاستی کاهنده را به بعد از گذشت دوران شیردهی خود موکول کنید.

نتایج عمل ماموپلاستی

سریعا می توانید نتایج عمل جراحی کوچک کردن سینه را مشاهده کنید. به یاد داشته باشید که تورم ناشی از جراحی به مرور زمان کاهش می یابد و زخم ها درمان می شوند و خط های بافت محو می شوند. ماموپلاستی موفقیت آمیز می تواند درد قسمت فوقانی کمر، گردن و شانه ها را برطرف کند، اما ممکن است به دلیل عواملی چون کهولت سن، افزایش یا کاهش وزن ظاهر سینه ها مجدد تغییر کنند.

معرفی بهترین متخصص جراح پستان در تهران

برخی از نکاتی که در انتخاب بهترین جراح سینه می‌توان به آنها اشاره کرد:

 • داشتن مهارت و تخصص کافی در انجام جراحی زیبایی
 • صحبت با بیمارانی که قبلا نزد پزشک مورد نظر جراحی زیبایی انجام داده ‎اند و اطلاع از میزان رضایت آن‌ها
 • مطالعه مقالات مرتبط موجود در سایت‌های معتبر و اطلاع از نظرات سایر افراد در ارتباط با میزان مهارت و تجربه‌ی پزشک

دکتر امیرپاشا ابراهیمی، فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان (زیبایی-درمانی)، یکی از بهترین و فعال‌ترین جراحان حال حاضر شهر تهران هستند. دکتر امیرپاشا ابراهیمی، دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانشگاه تهران گذرانده‌اند. پس از کسب مهارتهای لازم زیر نظر بهترین اساتید جراحی کشور و همچنین گذراندن بخشی از دوره تخصص خود در کشور آلمان، در نهایت موفق به کسب بورد تخصصی جراحی عمومی شده اند.
دکتر امیرپاشا ابراهیمی به عنوان نفر اول امتحان فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان، به مدت ۱۸ ماه بروزترین تکنیکهای فوق تخصصی جراحی پستان (درمانی و زیبایی) را از اساتید بنام این رشته فراگرفته اند و با چاپ مقاله همزمان با پایان دوره خود، مفتخر به دریافت مدرک
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان از دانشگاه تهران شده اند و مقطع فوق تخصص جراحی و زیبایی خود را در بیمارستان دانشگاه تهران (که نخستین مرکز جراحی پلاستیک کشور است) طی کرده‌اند.

اطلاعات مطب و نوبت دهی

محقق و مترجم: عزیزه جوهری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا