عوارض ماموپلاستی

عوارض ماموپلاستی | خطرات کوچک یا بزرگ کردن سینه

عوارض ماموپلاستی

جراحی ماموپلاستی به عنوان رایج ترین نوع از درمان زیبایی سینه، مزیت هایی دارد که آن را به یکی از محبوب ترین جراحی های زیبایی تبدیل کرده است. تناسب شکل، اندازه و ظاهر سینه همواره تاثیر بسزایی در زیبایی آناتومی و اندام خانم ها داشته، و ماموپلاستی توانسته در این زمینه خدمات گسترده ای به مردم ارائه کند.
اما خب مثل هر درمان و به خصوص هر جراحی دیگری، ماموپلاستی هم خالی از معایب، خطرات و عوارض جانبی احتمالی نیست. در این مقاله قصد نداریم تا شما را از جراحی ماموپلاستی بترسانیم یا اگر تصمیم به انجام آن گرفته اید، منصرفتان کنیم، بلکه می خواهیم تا اطلاعات کاملی از این عمل جراحی در دست داشته باشید و با آگاهی، نه بر اساس تصورات واهی، آن را انتخاب کنید. اما قبل از صحبت در مورد عوارض ماموپلاستی، بهتر است کمی در مورد خود این عمل صحبت کنیم.

ماموپلاستی چیست

ماموپلاستی چیست؟

به جراحی سینه برای بزرگ یا کوچک کردن سینه ها ماموپلاستی می گویند. اگر از اندازه کوچک سینه های خود ناراضی هستید، ماموپلاستی می تواند با استفاده از روش هایی مانند پروتزگذاری سینه، تزریق چربی و غیره، اندازه سینه ها را بزرگ تر کند.
همچنین در مواردی که برای اهداف درمانی ار قبیل درمان سرطان سینه، جراح ناچار به انجام عمل ماستکتومی یا تخلیه سینه می شود، تکنیک های ماموپلاستی می توانند سینه برداشته شده را دوباره پر کنند تا به حالت اولیه بازگردد. البته در اکثر مواردی هم که از این عمل برای حجم دهی به سینه استفاده می شود، بعد از ماستکتومی و برای بازسازی سینه است.
اما همانطور که اشاره کردیم عمل جراحی ماموپلاستی (که زیر مجموعه جراحی پلاستیک هم قرار می گیرد) تنها برای کوچک کردن سینه ها نیست. در بسیاری از موارد از ماموپلاستی برای کاهش حجم سینه های بزرگ استفاده می شود. اینکار هم می تواند با هدف زیبایی صورت پذیرد، هم می تواند برای کاهش خطرات بیماری های سینه، از جمله سرطان انجام شود.
ماموپلاستی برای کاهش حجم سینه یک عمل جراحی است که از طریق برش دادن پوست سینه و خارج کردن چربی، بافت و پوست اضافه صورت می گیرد.
در بعضی از موارد چربی های اضافی سینه می توانند با استفاده از سوزن تخلیه، یا به عبارتی لیپوساکشن برداشته شوند. اما اگر تنها با مکش کردن چربی های اضافه نتوان به نتیجه دلخواه رسید، جراحی کردن تنها گزینه است که البته برعکسش هم صادق است، یعنی اگر فقط با حذف بافت چربی های اضافی بتوان حجم سینه را به میزان دلخواه کاهش داد، استفاده از لیپوساکشن به تنهایی می تواند موثر باشد و نیازی به جراحی نیست.
اینکه برای کوچک کردن سینه از چه تکنیکی استفاده شود، توسط پزشک درمانگر تعیین می شود. تعیین روش کاهش حجم به وضعیت فردی، شرایط سینه، حجم مورد نظر برای کاهش و سلیقه شخصی شما بستگی دارد.
اما اگر قرار بر جراحی شد، بهتر است علاوه بر خود عمل، اطلاعات مفیدی درباره عوارض احتمالی آن داشته باشید.
برای آشنایی بیشتر با ماموپلاستی بهتر است این مقاله را مطالعه کنید

عوارض ماموپلاستی

عوارض جانبی ماموپلاستی

تصمیم به کم کردن حجم سینه، یک تصمیم کاملا شخصی است. این شمایید که باید تصمیم بگیرید که آیا مزایای جراحی ماموپلاستی برای شما از ریسک عوارض و خطرات آن بیشتر است یا نه.
این را بدانید و البته بخواهید که جراح درمانگر با جزئیات تمام خطرات و ریسک های احتمالی عمل را برای شما توضیح دهد. پیش از هر گونه اقدام عملی برای جراحی مطمئن باشید که از تمام ریسک ها و پیامدهای احتمالی عملی که می خواهید انجام دهید اطلاع کافی دارید.
عوارض ماموپلاستی و ریسک هایش از قرار زیر هستند:

 • جای زخم نامطلوب
 • عفونت
 • بروز تغییرات در احساس نوک سینه یا خود سینه، که ممکن است موقتی یا دائمی باشند
 • خطرات عمومی مربوط به بیهوشی
 • خونریزی
 • لخته شدن خون
 • بهبود ضعیف و نامناسب زخم های عمل
 • بی نظمی در اندازه و شکل پستان
 • تغییر رنگ پوست سینه، تغییرات دائمی در رنگدانه های پوست سینه، تورم و کبودی
 • آسیب به بافت های عمیق تر – مانند اعصاب، رگ های خونی، عضلات و ریه ها که ممکن است موقتی باشند یا دائمی
 • عدم تقارن یا همسانی پستان ها بعد از عمل
 • تجمع مایعات
 • سفت شدن بیش از حد پستان
 • امکان ناتوانی در شیردهی
 • احتمال از دست رفتن پوست یا بافت پستان در جایی که برش ها به یکدیگر بخیه شده اند.
 • احتمال از بین رفتن جزئی یا کلی نوک سینه و ناحیه رنگی اطراف آن
 • ترومبوز وریدی عمقی، عوارض قلبی و ریوی
 • از بین رفتن بافت چربی در عمق پوست (نکروز چربی)
 • احتمال جراحی دوباره برای اصلاح
شیردهی بعد از ماموپلاستی نی نی سایت

ایجاد اختلال در شیر دهی

در صورتی که قصد انجام عمل ماموپلاستی را دارید، باید بدانید که توان شیردهی بعد از ماموپلاستی کاهشی ممکن است محدود شود. بنابراین اگر برنامه دارید تا به زودی نوزاد شیر بدهید حتما از قبل با پزشک در این مورد صحبت کنید زیرا جراحی ماموپلاستی در روند شیردهی اختلال ایجاد می کند. به همین دلیل بهتر است این عمل پس از دوران شیردهی انجام شود.
همچنین ماموپلاستی کاهشی می تواند در آینده در برخی از آزمایشات تشخیص بیماری های سینه تداخل ایجاد کند و باعث شود برخی از مشکلات به راحتی دیده نشوند و بروز پیدا نکنند.
علوم درمانی و جراحی، دانش های دقیقی نیستند. اما به هر حال تحقیقات و تجربه نشان داده اند که می توانید انتظار گرفتن نتایج خوبی از این عمل داشته باشید. در برخی از موارد هم ممکن است با یک عمل ماموپلاستی نتوانید به نتیجه دلخواه برسید و به انجام عمل دیگری هم احتیاج باشد. اما به هر صورت عوارض ماموپلاستی به قدری نیستند که بخواهند شما را از انجام آن منصرف کنند. به یاد داشته باشید تا زمانی که یک جراح خوب عمل را برای شما انجام دهد، می توانید خیالی آسوده داشته باشید.

سن مناسب انجام عمل ماموپلاستی

جراحی ماموپلاستی برای کاهش حجم سینه ها می تواند در هر سنی انجام شود، اما بهتر است صبر کنید تا سینه ها به رشد کامل برسند و بعد این عمل را انجام دهید. همچنین اگر قصد بارداری دارید بهتر است عمل ماموپلاستی را به بعد از بارداری و دوران شیردهی موکول کنید.
تغییرات طبیعی سینه در دوران بارداری می توانند روی نتیجه کاهشی این عمل تاثیر بگذارند. چون بارداری به طور طبیعی باعث کمی بزرگ شدن سینه ها خواهد شد.

طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی

طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی

بیماران بعد از انجام جراحی ماموپلاستی، جهت جلوگیری از وارد شدن فشار به سینه ها باید از خوابیدن بر روی شکم و پهلو خود خودداری کرده و بر روی پشت بدن و به طور طاق باز بخوابند؛ هم چنین توصیه می شود در حین استراحت و خواب دو بالش در زیر سر خود قرار دهند زیرا این کار به کاهش تورم و درد کمک می کند.

عوارض ماموپلاستی

چرا سیاه شدن نوک پستان بعد از ماموپلاستی اتفاق می افتد؟

در افرادی که سینه های بزرگی دارند نوک پستان آویزان و به سمت پائین است؛ جراح مجبور است نوک پستان را روی بافت عروقی جابه جا کند و به موقعیت بالاتری انتقال دهد. هرچقدر این جابجایی بیشتر باشد احتمال و درصد سیاه شدن نوک پستان هم بیشتر است. در این جابه جایی های بزرگ حالت تو کشیدگی نوک سینه، بی حسی و احتمال سیاه شدن نوک سینه ممکن است بیشتر باشد، برای اینکه نوک پستان یک بافت عروقی است و طبق پیش بینی های جراح از یک جاهایی خون می گیرد حالا اگر سینه ی جراحی شده آناتومی قابل پیش بینی دارد و پزشک از نظر تکنیکال ایراد و اشکالی نداشته باشد اکثرا مشکلی پیش نمی آید.
این اتفاق خیلی خیلی کم پیش می آید مگر اینکه آناتومی بدن و سینه ی فرد مشکلی داشته باشد. پزشکی که تکنیک های جراحی ماموپلاستی را بداند تکنیک رفع این مشکل را هم کاملا آشنایی دارد و جراحی که تکنیک ماموپلاستی را درست انجام نداده و این اتفاق برای بیمار افتاده مطمئنا راه حل این مشکل را هم نمی داند؛ بنابراین بیماران باید به پزشک متخصصی که دانش و مهارت ماموپلاستی را می داند مراجعه کنند تا نتایج رضایت بخشی داشته باشند.
بنابراین در درجه ی اول اگر بعد از جراحی سینه نوک سینه سیاه شد نترسید و در درجه ی دوم به پزشک متخصص مراجعه کنید تا این مشکل را اصلاح کند و سومین مطلب این است که وسواس را کنار بگذارید و انتظارات واقع بینانه از جراح و خود داشته باشید.

بهترین جراح سینه در تهران

ریسک خطرات و عوارض ماموپلاستی تا حد بسیار زیادی به جراح مورد انتخاب شما بستگی دارد. چنانچه جراح مورد نظر تخصص، تجربه و مهارت کافی داشته باشد، می توانید از ایمنی و اثربخش بودن عمل اطمینان خاطر داشته باشید. برای تشخیص یک جراح خوب به تبلیغات و تعریف های اطرافیان بسنده نکنید، بلکه بعد از مراجعه به او در مورد سوابق، تجارب و مدارکش سوال بپرسید. یک جراح خوب از پاسخ دادن به این سوالات خوشحال می شود.
دکتر امیرپاشا ابراهیمی، متخصص جراحی عمومی و فلوشیپ جراحی پستان، یکی از بهترین جراحان درمانی و زیبایی سینه در داخل کشور هستند. 
عزیزانی که در خصوص عمل های زیبایی و درمانی سینه از جمله ماموپلاستی سوالاتی دارند می توانند جهت مشاوره رایگان مراجعه نمایند تا راهنمایی های لازم انجام شود. فراموش نکنید که انتخاب پزشک مجرب و با تجربه نقش بسزایی در کیفیت درمان دارد.

اطلاعات مطب و نوبت دهی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا