ماستکتومی کامل

ماستکتومی توتال، کامل یا ساده چیست؟

ماستکتومی توتال چیست؟

ماستکتومی توتال (total mastectomy) یا ماستکتومی کامل یک روش جراحی است که به منظور درمان سرطان سینه با هدف برداشتن کل پستان، از جمله بافت پستان، نوک پستان، هاله و پوست طراحی شده است. این روش که به عنوان ماستکتومی ساده نیز شناخته می شود، ممکن است برای بیماران مبتلا به سرطان گسترده که برای لامپکتومی یا ماستکتومی پارشیال کاندید نیستند، مناسب باشد.

انواع ماستکتومی

برخی از بیماران همچنین برای آرامش بیشتر، ماستکتومی کامل را به جراحی های محافظ پستان مانند لامپکتومی ترجیح می‌ دهند. برخی دیگر تصمیم می گیرند که این روش را به عنوان یک اقدام پیشگیرانه انجام دهند – حتی اگر سرطان سینه در آنها تشخیص داده نشده باشد – زیرا آنها دارای استعداد ژنتیکی هستند یا در غیر این صورت در معرض خطر بالای ابتلا به این بیماری هستند.

“ماستکتومی توتال ممکن است تاثیر عاطفی قابل توجهی بر روی بیماران داشته باشد، بنابراین دکتر امیرپاشا ابراهیمی سعی می کنند جراحی بازسازی سینه را به بیماران ارائه دهند. گزینه های ترمیمی به کاهش از دست دادن احساسی پستان کمک می کند.”

انواع ماستکتومی

نکات کلیدی ماستکتومی توتال:

 • ماستکتومی توتال معمولاً شامل برداشتن غدد لنفاوی از ناحیه زیر بغل نمی شود. برداشتن تمام گره های زیر بغل، که تحت عنوان دیسکسیون غدد لنفاوی زیر بغل شناخته می شود، به طور کلی به عنوان بخشی از ماستکتومی رادیکال اصلاح شده انجام می شود.
 • برای تعیین اینکه آیا سلول های سرطانی فراتر از تومور اصلی به غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته اند، جراح ممکن است یک تکنیک پیشرفته به نام نقشه برداری و بیوپسی گره نگهبان را همراه با ماستکتومی توتال انجام دهد. این اطلاعات مهمی در اختیار ما قرار می دهد که می تواند توسط انکولوژیست های پزشکی و پرتودرمانی هنگام برنامه ریزی برای درمان های بعدی مورد استفاده قرار گیرد.

پرتو درمانی چیست و چه عوارضی دارد

دکتر امیرپاشا ابراهیمی برای بیمارانی که نیاز به ماستکتومی کامل یا سایر جراحی های سرطان سینه دارند، سطحی از تخصص جراحی را ارائه می‌ دهد که بسیار فراتر از سایر ارائه‌ دهندگان است. ما به بسیاری از بیماران کمک کرده ایم تا سرطان سینه را شکست دهند. دکتر ابراهیمی، جراحی های ماستکتومی کامل بسیاری را انجام داده‌ اند و تجربه گسترده ما نتایج و کیفیت زندگی بهتری را برای بیماران مان رقم زده است.

 

فیلم جراحی ماستکتومی توتال

 

عوارض ماستکتومی توتال | عوارض بعد از عمل سرطان سينه

برداشتن سينه در سرطان

به طور کلی خطرات ماستکتومی عبارتند از:

 • خون ریزی
 • عفونت
 • درد
 • تورم (لنف ادم) در بازوی خود در صورت دیسکسیون غدد زیر بغل
 • تشکیل بافت اسکار سخت در محل جراحی
 • درد و سفتی شانه
 • بی حسی، به ویژه زیر بغل در اثر برداشتن غدد لنفاوی
 • تجمع خون در محل جراحی (هماتوم)

 

آمادگی های لازم برای ماستکتومی توتال

ماستکتومی توتال
ماستکتومی ساده

با جراح خود ملاقات کنید تا در مورد گزینه های پیش رو صحبت کنید.

قبل از جراحی، شما با یک جراح و یک متخصص بیهوشی ملاقات خواهید کرد تا در مورد عمل خود صحبت کنید، سابقه پزشکی خود را بررسی کنید و برنامه بیهوشی خود را تعیین کنید.

این زمان خوبی برای پرسیدن سوالات و اطمینان از درک این روش، از جمله دلایل و خطرات جراحی است.

یکی از موضوعاتی که باید در مورد آن صحبت کرد این است که آیا علاقمند به بازسازی سینه هستند و در این صورت چه زمانی بهتر است انجام شود. یک گزینه ممکن است این باشد که بلافاصله پس از ماستکتومی، در حالی که هنوز بیهوش هستید، جراحی بازسازی انجام شود.

ترمیم و بازسازی سینه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • استفاده از توسعه دهنده سینه با ایمپلنت سالین یا سیلیکونی
 • استفاده از بافت خود بدن (بازسازی بافت اتولوگ)
 • استفاده از بافت و ایمپلنت

بازسازی سینه یک عمل پیچیده است که توسط جراح پلاستیک انجام می شود که به آن جراحی ترمیمی نیز می گویند. اگر همزمان با ماستکتومی قصد بازسازی سینه را دارید، قبل از جراحی با جراح پلاستیک خود موضوع را مطرح کنید.

آمادگی پیش از جراحی

دستورالعمل هایی در مورد هرگونه محدودیت قبل از جراحی و سایر مواردی که باید بدانید، به شما داده می شود از جمله:

 • هر گونه دارو، ویتامین یا مکملی که مصرف می کنید را به پزشک خود اطلاع دهید. برخی از داروها ممکن است در عمل جراحی اختلال ایجاد کنند.
 • مصرف آسپرین یا سایر داروهای رقیق کننده خون را متوقف کنید. یک هفته یا بیشتر قبل از جراحی، با پزشک خود در مورد داروهایی که باید اجتناب کنید صحبت کنید، زیرا می توانند خطر خونریزی بیش از حد را افزایش دهند. اینها شامل آسپرین، ایبوپروفن (Advil، Motrin IB، دیگران) و سایر مسکن ‌ها، و داروهای رقیق ‌کننده خون (ضد انعقاد ها)، مانند وارفارین (Coumadin، Jantoven) می‌ باشند.
 • 8 تا 12 ساعت قبل از جراحی چیزی نخورید و نیاشامید. دستورالعمل های خاصی را از تیم مراقبت های بهداشتی خود دریافت خواهید کرد.
 • برای اقامت در بیمارستان آماده شوید. از پزشک خود بپرسید که چه مدت انتظار می رود در بیمارستان بمانید. یک روپوش و دمپایی به همراه داشته باشید تا در بیمارستان راحت باشید. چیزی که به شما در گذراندن زمان کمک می کند، به همراه ببرید، مانند کتاب.

 

آنچه می توان از ماستکتومی ساده انتظار داشت

ماستکتومی کامل

ماستکتومی واژه ای چتری است که برای چندین تکنیک برای برداشتن یک یا هر دو سینه استفاده می شود. علاوه بر این، جراح ممکن است غدد لنفاوی مجاور را نیز برای تعیین اینکه آیا سرطان گسترش یافته است، بردارد.

در حین تشریح غدد زیر بغل، جراح تعدادی از غدد لنفاوی را از زیر بغل شما در سمت تومور خارج می کند.

در بیوپسی غدد لنفاوی نگهبان، جراح شما تنها چند گره اول که تومور در آن تخلیه می ‌شود (گره‌ های نگهبان) را برمی‌ دارد. سپس غدد لنفاوی برداشته شده در طول ماستکتومی از حیث سرطان مورد آزمایش قرار می گیرند. اگر سرطان وجود نداشته باشد، نیازی به برداشتن غدد لنفاوی دیگر نیست و اگر سرطان وجود داشته باشد، جراح در مورد گزینه هایی مانند تابش اشعه به زیر بغل صحبت خواهد کرد.

قبل از عمل

پزشک یا پرستار به شما خواهد گفت که چه زمانی در بیمارستان حاضر شوید. ماستکتومی بدون بازسازی معمولاً یک تا سه ساعت طول می کشد. این جراحی اغلب به صورت سرپایی انجام می شود و اکثر افراد در همان روز عمل به خانه باز می گردند.

اگر در حال برداشتن هر دو سینه (ماستکتومی دوبل) هستید، انتظار داشته باشید که زمان بیشتری را در جراحی و احتمالا یک روز بیشتر در بیمارستان بگذرانید. اگر بعد از ماستکتومی بازسازی سینه انجام می دهید، این عمل نیز طولانی تر می شود و ممکن است لازم باشد چند روز دیگر در بیمارستان بمانید. بنابراین از پزشکتان جویا شوید که عمل ماستکتومی چند ساعت طول می کشد.

اگر بیوپسی گره نگهبان انجام می دهید، قبل از جراحی، یک ردیاب رادیواکتیو و یک رنگ آبی به ناحیه اطراف تومور یا پوست بالای تومور تزریق می شود. ردیاب و رنگ به گره یا گره‌ های نگهبان می‌ روند و به پزشک شما این امکان را می‌ دهند که ببیند آنها کجا هستند تا آنها را در طول جراحی خارج کند.

در طول عمل

ماستکتومی معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، بنابراین شما در طول جراحی از آن آگاه نیستید. جراح شما با ایجاد یک برش بیضوی در اطراف سینه شما شروع می کند. بافت سینه برداشته می شود و بسته به جراحی شما، سایر قسمت های سینه نیز ممکن است برداشته شوند.

صرف نظر از نوع ماستکتومی، بافت پستان و غدد لنفاوی که برداشته شده اند برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شوند.

اگر همزمان با ماستکتومی، بازسازی سینه را انجام می دهید، جراح پلاستیک با جراح سینه هماهنگ می کند تا در زمان جراحی در دسترس باشد.

یکی از گزینه های بازسازی سینه شامل قرار دادن گشاد کننده های موقت بافت در قفسه سینه است. این توسعه دهنده های موقتی، برجستگی جدید سینه را تشکیل می دهند.

برای زنانی که پس از جراحی تحت پرتودرمانی قرار می‌ گیرند، یکی از گزینه‌ ها قرار دادن توسعه دهنده های بافتی موقت در قفسه سینه است تا پوست سینه را در جای خود نگه دارد. این به شما امکان می دهد بازسازی نهایی سینه را تا پس از پرتودرمانی به تعویق بیندازید.

اگر قصد دارید بعد از عمل پرتودرمانی انجام دهید، قبل از جراحی با یک متخصص انکولوژیست پرتودرمانی ملاقات کنید تا در مورد مزایا و خطرات و همچنین تأثیر پرتودرمانی بر گزینه های بازسازی سینه شما صحبت کنید.

با اتمام عمل جراحی، برش با بخیه ها (بخیه) بسته می شود که یا حل می شود یا بعداً برداشته می شود. همچنین ممکن است یک یا دو لوله پلاستیکی کوچک در جایی که سینه شما برداشته شده است قرار دهید. لوله ها هر مایعی را که پس از جراحی جمع می شود تخلیه می کنند. لوله ها در جای خود دوخته می شوند و انتهای آن به یک کیسه زهکشی کوچک متصل می شود.

بعد از عمل

پس از جراحی، می توانید انتظار داشته باشید که:

 • به اتاق ریکاوری منتقل شوید که در آن فشار خون، نبض و تنفس شما کنترل می شود
 • روی محل جراحی یک پانسمان (بانداژ) داشته باشید
 • کمی درد، بی حسی و احساس گزگز در ناحیه زیر بغل خود احساس کنید
 • دستورالعمل هایی در مورد مراقبت های بعد از عمل ماستکتومی توتال در خانه ، از جمله نحوه مراقبت از برش و درن، تشخیص علائم عفونت، و درک محدودیت های فعالیت دریافت کنید
 • با تیم مراقبت های بهداشتی خود در مورد زمان از سرگیری پوشیدن سوتین یا پروتز سینه صحبت کنید
 • داروهای ضد درد و احتمالاً آنتی بیوتیک به شما داده شود

 

نتایج

برداشتن سينه در سرطان

نتایج گزارش پاتولوژی شما باید ظرف یک یا دو هفته پس از ماستکتومی توتال در دسترس باشد. در ویزیت بعدی، پزشک می تواند گزارش را توضیح دهد.

اگر به درمان بیشتری نیاز داشته باشید، پزشک ممکن است شما را به پزشکان زیر ارجاع دهد:

 • یک انکولوژیست پرتودرمانی برای بحث در مورد درمان های پرتویی، که ممکن است در صورت داشتن تومور بزرگ، بسیاری از غدد لنفاوی که تست سرطان آنها مثبت بود، سرطانی که به پوست یا نوک سینه گسترش یافته بود، یا سرطان باقی مانده پس از ماستکتومی، توصیه شود.
 • یک انکولوژیست پزشکی برای بحث در مورد سایر اشکال درمان بعد از عمل، مانند هورمون درمانی اگر سرطان شما به هورمون ها یا شیمی درمانی یا هر دو حساس باشد
 • اگر قصد بازسازی سینه را دارید، یک جراح پلاستیک
 • یک مشاور یا گروه حمایتی برای کمک به شما برای مقابله با سرطان سینه

 

بهترين جراح سينه در تهران | بهترين جراح سرطان سينه در تهران

بهترين جراح سرطان سينه در تهران
بهترين جراح سينه در تهران

چنانچه به دنبال بهترین جراح سينه در تهران هستید، به شما دکتر امیرپاشا ابراهیمی دارای بورد تخصصی جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران، فلوی رسمی جراحی پستان (سرطان و زیبایی) از دانشگاه علوم پزشکی تهران، از اعضای زبده تیم به آیند را معرفی می کنیم.

برای مشاوره با ایشان لطفا کلیک کنید.

“م . ز”

تندرست باشید.

منبع: mayoclinicmoffitt

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا