سرطان سینه متاستاتیک

رژیم غذایی برای سرطان پستان متاستاتیک – بخش دوم

بخش دوم: رژیم غذایی سرطان سینه

بخش قبل

اهمیت ارائه راهنمای تغذیه یا رژیم غذایی شخصی سازی شده متناسب با سرطان و درمان خاص، برای بیماران مبتلا به نئوپلاسم های بدخیم پستان متاستاتیک می تواند مزایای زیر را فراهم کند:

  1. بدون تداخل در اثربخشی درمان، قدرت و مصونیت بیمار را بهبود می بخشد.
  2. به کاهش عوارض جانبی درمان ها کمک می کند.
  3. با انتخاب مواد غذایی و مکمل هایی که می تواند با مکانیسم عملکرد درمان مداوم از طریق تعدیل مسیرهای مناسب هم افزایی داشته و یا مسیرهای مقاومت بالقوه را مهار کند، و به افزایش اثر درمانی مداوم کمک کند.
  4. از مصرف غذاها و مکمل هایی که می توانند در درمان مداوم از طریق تداخلات دارویی با مواد مغذی تداخل داشته باشند، جلوگیری می کند که می تواند اثر بخشی را کاهش دهد یا سمیت درمان را افزایش دهد.

 

رژیم غذایی سرطان سینه شخصی سازی شده

رژیم غذایی سرطان
درمان سرطان سينه با تغذيه

توصیه های رژیم غذایی سرطان سینه متاستاتیک (غذاها و مکمل ها) برای بیماران مبتلا به سرطان هورمون متاستاتیک مثبت که همچنان تحت درمان غدد درون ریز طولانی مدت مانند تاموکسیفن هستند، با سایر بیماران مبتلا به سرطان سینه متاستاتیک بسیار متفاوت است.

نمونه هایی از مواد غذایی یا مکمل هایی که در صورت درمان با تعدیل کننده های استروژن از آنها اجتناب می شود

برای بیمارانی که تعدیل کننده استروژن مصرف می کنند، برخی از مواد غذایی و مکمل هایی که باید از آنها اجتناب شود، که می تواند در درمان غدد درون ریز همراه با منطق علمی تداخل ایجاد کند، در زیر ذکر شده است:

کورکومین

کورکومین، ماده موثره زردچوبه ادویه کاری، یک مکمل طبیعی است که به دلیل دارا بودن خواص ضد سرطانی و ضد التهابی در بین بیماران سرطانی و بازماندگان محبوب است. بنابراین، احتمال استفاده بیماران کورکومین در بین بیماران مبتلا به سرطان پستان در حالی که تحت درمان با تاموکسیفن هستند، زیاد است.

داروی خوراکی تاموکسیفن از طریق آنزیم های سیتوکروم P450 در کبد به متابولیت های فعال دارویی خود در بدن متابولیزه می شود. اندوکسیفن متابولیت فعال بالینی تاموکسیفن است که واسطه اصلی اثربخشی درمان تاموکسیفن است. یک مطالعه بالینی در انستیتوی سرطان اراسموس MC در هلند منتشر شده است که نشان دهنده تعامل منفی بین کورکومین و تاموکسیفن در بیماران سرطانی پستان است. نتایج نشان می دهد هنگامی که تاموکسیفن همراه با مکمل کورکومین مصرف شود، غلظت متابولیت فعال اندوکسیفن از نظر آماری کاهش می یابد.

تغذیه بعد از درمان سرطان

مطالعاتی از این قبیل را نمی توان نادیده گرفت، اگرچه در تعداد کمی از بیماران مبتلا به سرطان پستان، و احتیاط را برای زنان مصرف کننده تاموکسیفن فراهم می کند که مکمل های طبیعی را که با دقت مصرف می کنند انتخاب کنند، که به هیچ وجه در اثر داروی سرطان تداخل ایجاد نمی کند. بر اساس این شواهد، کورکومین جزء غذا های مضر برای سرطان نیست اما به نظر نمی رسد مکمل مناسبی برای مصرف همزمان با تاموکسیفن باشد. با این حال، این بدان معنا نیست که از کورکومین به عنوان یک ادویه و طعم دهنده باید به طور کامل اجتناب شود.

مکمل DIM (diindolylmethane) 

یکی دیگر از مکمل های رایج و پرکاربرد در میان بیماران سرطانی پستان، DIM (دییندولیل متان)، متابولیت I3C (ایندول -3-کاربینول) است که در سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی، گل کلم، کلم پیچ، کلم، جوانه بروسل به وفور یافت می شود. این محبوبیت DIM می تواند بر اساس مطالعات بالینی باشد که نشان می دهد مصرف سبزیجات چلیپایی در رژیم غذایی و تغذیه به طور قابل توجهی با 15٪ کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان در ارتباط است.

از اینرو جزء مواد غذايي براي جلوگيري از سرطان سينه به شمار می رود. با این حال، یک مطالعه بالینی تصادفی کنترل شده با دارونما که استفاده از آن را آزمایش کرد، نشان می دهد مکمل DIM همراه با تاموکسیفن در بیماران مبتلا به سرطان پستان، روند نگران کننده ای از کاهش متابولیت فعال تاموکسیفن را نشان داده است، در نتیجه پتانسیل کاهش اثربخشی درمان غدد درون ریز را دارد.

درمان سرطان سينه با طب سنتي – دارچین

از آنجا که داده های بالینی روند تعامل بین DIM و تاموکسیفن را نشان می دهد، اما بیماران مبتلا به سرطان پستان در حالی که تحت درمان با تاموکسیفن هستند باید احتیاط کنند و از مصرف مکمل DIM خودداری کنند. یک رژیم غذایی مبتنی بر مواد غذایی گیاهی غنی از سبزیجات چلیپایی ممکن است در مقایسه یا مصرف مکمل DIM سود بیشتری داشته باشد.

 

مواد غذایی مفید و ترجیحی برای سرطان پستان متاستاتیک

رژيم غذايي براي سرطان سينه

مواد غذایی و مکمل های زیادی وجود دارد که با بهبود نتایج بیماران مبتلا به سرطان سینه متاستاتیک مرتبط است. متاآنالیز چندین مطالعه آینده نگر و RCT که اخیراً توسط محققان موسسه کوری در فرانسه منتشر شده است، گزارش داده است که رژیم غذایی کم چرب با نرخ بقای بالاتر ارتباط دارد. همچنین رژیم غذایی غنی از فیتواستروژن های موجد در میوه ها و سبزیجات، خطر عود سرطان را کاهش می دهد.

مطالعه ای که در اوایل سال جاری منتشر شد، تأثیر رژیم غذایی کتوژنیک بر طول عمر بیماران سرطان پستان را آزمایش کرد. آنها دریافتند که یک رژیم کتوژنیک و تغذيه در دوران شيمي درماني سرطان سينه، بقای کلی را بهبود می بخشد و هیچ عوارض جانبی قابل توجهی در بیماران ندارد.
رژیم کتوژنیک، یک رژیم غذایی فوق العاده کم کربوهیدرات است که هدف آن ترویج متابولیسم چربی ها در بدن کتون (به جای کربوهیدرات به گلوکز) برای تأمین منبع اصلی انرژی برای بدن است. سلولهای طبیعی در بدن ما می توانند به ذرات کتون تبدیل شوند، اما سلولهای سرطانی به دلیل متابولیسم غیرطبیعی تومور نمی توانند به طور موثر از ذرات کتون برای انرژی استفاده کنند. این باعث آسیب پذیرتر شدن سلول های تومور می شود و علاوه بر این، ذرات کتون باعث افزایش رگ زایی و التهاب تومور می شود در حالی که مرگ سلول تومور را افزایش می دهد.

بعد از عمل سرطان سينه چه بخوریم

درمان سرطان سينه با تغذيه نی نی سایت 

از آنجا که اهداف درمانی بسیار ویژه ای باید براساس ویژگی های سرطان و نوع درمان محقق شود، تغذیه دقیق و شخصی سازی شده باید بر اساس غذاهای جداگانه و مکمل ها با مکانیسم های عملکردی کاملاً ثابت در سطح مولکولی از نظر تأثیر آنها بر ژن ها و مسیرها باشد.

به عنوان مثال، یکی از راه های جلوگیری از متاستاز سرطان مسدود کردن آنژیوژنز ، جوانه زدن عروق خونی جدید است که از مقاومت شیمی درمانی نیز جلوگیری می کند. مواد غذایی و مکمل هایی با سیلیبینین فعال زیستی وجود دارند، مانند کنگر فرنگی و خار مریم، که از نظر علمی نشان داده است می تواند رگ زایی را مهار کند. توصیه های رژیم غذایی و تغذیه افراد تحت درمان شیمی درمانی، می تواند به بهبود اثربخشی درمان و جلوگیری از عود کمک کند.

به طور مشابه، سایر ویژگی های کلیدی سرطان و درمان آن را می توان برای یافتن مواد غذایی و مکمل های علمی مناسب برای طراحی تغذیه شخصی سازی شده بیماران سرطانی متناسب با نوع سرطان آنها، مانند سرطان پستان متاستاتیک و درمان آن مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.

 

نتیجه گیری

رژیم غذایی سرطان
رژیم غذایی سرطان سینه

از آنجا که توصیه های درمانی بر اساس ژنومیک سرطان و ویژگی های سرطان مولکولی هر بیمار به سمت شخصی سازی پیش می رود، مراقبت های یکپارچه سرطان نیز باید به سمت تغذیه و رژیم غذایی حمایتی شخصی سازی شده بر اساس مرحله و نوع سرطان و درمان حرکت کنند. این حیطه تا حد زیادی بکر و تازه است اما می تواند به طور قابل توجهی به بهبود نتایج و کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان پستان متاستاتیک کمک کند.
وقتی از سلامتی خوبی برخوردار باشید، مواد غذایی طبیعی و مکمل ها هیچ ضرری ندارند. اما، هنگامی که صحبت از سرطان باشد که یعنی بدن در حال حاضر با یک اختلال داخلی در متابولیسم و ​​ایمنی بدن به دلیل بیماری و درمان های مداوم، حتی غذاهای طبیعی مواجه است، اگر مواد غذایی به درستی انتخاب نشوند، امکان ایجاد آسیب را دارند. بنابراین، تغذیه شخصی سازی شده بر اساس اندیکاسیون سرطان (مانند سرطان پستان) و نوع درمان می تواند نتایج بهبود یافته و رفاه بیمار را پشتیبانی کند.

این که چه رژیم غذایی برای سرطان سینه دنبال کنید و چه مکمل هایی مصرف کنید ، تصمیم شما است. تصمیم شما باید در بر گیرنده جهش های ژنی سرطان، سرطان، درمان ها و مکمل های مداوم، هرگونه حساسیت، اطلاعات مربوط به شیوه زندگی، وزن، قد و عادات باشد.

بیماران سرطانی اغلب به طور جدی با عوارض جانبی مختلفی ناشی از شیمی درمانی دست و پنجه نرم می کنند که کیفیت زندگی آنها را تحت تأثیر قرار می دهد و از اینرو به دنبال درمان های جایگزین برای سرطان هستند. تغذيه در دوران شيمي درماني سرطان سينه و مصرف مکمل ها براساس ملاحظات علمی (اجتناب از حدس و گمان و انتخاب تصادفی) بهترین درمان طبیعی برای سرطان و درمان های مرتبط با اثرات جانبی است.


تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

تندرست باشید.

منابع: addon

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا