بهترین جراح سرطان پستان

بهترین جراح سرطان پستان

بهترین جراح سرطان پستان | جراح سرطان سینه

سرطان هنگامی آغاز می شود که رشد سلول ها از کنترل خارج شود. سلول های سرطانی پستان معمولا توموری را تشکیل می دهند که به واسطه اشعه ایکس دیده می شود یا به صورت توده احساس می شود. درک این نکته بسیار مهم است که اغلب توده های پستان خوش خیم هستند و سرطانی و بدخیم  نیستند. تومورهای غیرسرطانی پستان رشد غیر طبیعی دارند، اما خارج از پستان پخش نمی شوند.
اگر شما دچار سرطان سینه شده اید اصلا نگران نباشید؛ واقعیت این است که امروزه علم پزشکی می تواند به خوبی سرطان سینه را درمان کند. به شرطی که بیمار برای درمان دیر اقدام نکند و مهمتر از آن، بهترین جراح سرطان پستان که دانش و مهارت کافی در این زمینه دارد را انتخاب کند.

طول عمر بیماران سرطانی چقدر است؟

در این ویدئو دکتر احسان کرباسی به این سوال پر تکرار مبنی بر طول عمر بیماران سرطانی پاسخ خواهند داد. با ما همراه باشید.

 

سرطان پستان چیست؟

شایع ترین سرطان در زنان ایرانی سرطان پستان است. سرطان سینه سرطانی است که هم در زنان و هم در مردان دیده می شود، اما شیوع آن در زنان بسیار بیشتر از مردان است. به طوری که از هر ۸ زن ۱ نفر در طول عمرش به سرطان پستان مبتلا می شود و ۱ نفر در هر ۵ نفر از کسانی که تشخیص داده می شوند زیر ۵۰ سال دارند و حدود دو سوم در سنین بالاتر از ۵۰ سال هستند. سرطان پستان در مردان تنها ۱ درصد کل موارد سرطان پستان را تشکیل می دهد.

به دلیل افزایش آگاهی عمومی در چند سال اخیر و حمایت های مالی که برای پیشبرد تحقیقات در این باره در همه جای دنیا شده، پیشرفت های خوبی در تشخیص و درمان سرطان پستان صورت گرفته است. طول عمر افراد با سرطان پستان بیشتر شده و همچنین میزان مرگ و میر نیز کاهش چشمگیری داشته، که همه این ها به دلیل عواملی مانند تشخیص زودهنگام، رویکردهای درمانی جدید در حوزه پزشکی و همینطور درک عمیق تر اساس این بیماری است.

سرطان پستان

سرطان پستان چگونه به وجود می آید؟

سرطان پستان معمولا با تشکیل یک تومور کوچک و محدود (lump)، یا به عنوان رسوبات کلسیم (microcalcifications) شروع می شود و سپس از طریق کانال های داخل پستان به گره های لنفاوی یا از طریق جریان خون به سایر اعضای بدن گسترش می یابد. تومور ممکن است رشد کند و در بافت اطراف پستان، مانند پوست یا دیواره قفسه سینه نفوذ کند. انواع مختلف سرطان پستان سرعت رشد و گسترش مختلفی دارند در برخی انواع سال ها طول می کشد تا از پستان خارج شوند، و در برخی دیگر به سرعت رشد می کنند و به بافت های دیگر متاستاز می دهند.
اگر چه سرطان پستان می تواند به هر بخشی از بدن شما گسترش یابد، اما مکان هایی خاصی وجود دارد که احتمال بیشتری برای رفتن وجود دارد، از جمله گره های لنفاوی، استخوان ها، کبد، ریه ها و مغز.

کلیدی ترین نکته در درمان سرطان سینه

تشخیص به موقع و غربالگری دقیق  هستند. علاوه بر آن اقدام مناسب و انتخاب بهترین روش درمان اعم از جراحی، از اهمیت زیادی در بهبودی سرطان سینه برخوردارند.

علائم سرطان پستان

مهم ترین علامت سرطان سینه، وجود توده یا برجستگی در بافت سینه است. در حالی که بیشتر خانم ها پس از مشاهده توده به پزشک مراجعه می کنند، بایستی مراقب دیگر تغییرات سینه و نوک پستان نیز بود.

به دنبال وجود انواع متفاوتی از سرطان های سینه، گستره متفاوتی از علائم مرتبط با هر یک از این انواع بیماری وجود دارد.

علائم توده های سینه در افراد مختلف متفاوت است. برخی از علائم هشداردهنده اولیه تومور سینه شامل موارد زیر است:

 • تغییرات پوستی مانند تورم، قرمزی، یا دیگر تفاوت های واضح در یک یا هر دو پستان
 • افزایش اندازه یا تغییر شکل سینه
 • تغییر ظاهر نوک یک یا هر دو پستان
 • ترشحات غیرشیری نوک پستان
 • احساس درد کلی در هر بخش پستان
 • احساس وجود گره یا توده، درون یا در سطح پستان

علائم اختصاصی تر سرطان تهاجمی پستان عبارت اند از:

 • خارش یا التهاب سینه
 • تغییر رنگ سینه
 • افزایش اندازه یا تغییر شکل پستان طی مدت زمانی کوتاه
 • لمس متفاوت پستان (پستان ها ممکن است سفت، حساس یا برافروخته باشند)
 • لایه لایه یا پوسته پوسته شدن پوست نوک پستان
 • وجود توده در سینه یا افزایش ضخامت سینه
 • قرمزی یا پر از منفذ شدن پوست پستان (مانند پوست پرتقال)

ذکر این نکته حائز اهمیت است که ممکن است سایر بیماری های خوش خیم منجر به ایجاد این علائم شوند. به عنوان مثال تغییر بافت پوست سینه ها ممکن است در اثر بیماری های پوستی نظیر اگزما، و تورم گره های لنفاوی ممکن است در اثر عفونت های سینه یا دیگر بیماری های غیرمرتبط ایجاد شوند.

روش های درمانی سرطان سینه

روش های درمانی سرطان سینه

۱. لامپکتومی (جراحی با حفظ پستان): روشی که جراح سرطان پستان تنها بافت سرطانی و مقداری از سلول های سالم اطراف را برمی دارد.

۲. ماستکتومی (برداشتن کامل پستان): حذف کل پستان و تمام بافت های اطراف و احتمالا مقداری از بافت های نزدیک سایر اندام ها. خود این روش هم براساس اینکه سلول های سرطانی گره های لنفاوی و اعصاب را نیز درگیر کرده اند یا خیر، انواع مختلفی دارد.

۳. پرتودرمانی سرطان سینه

پرتوهای پرانرژی که برای لیز سلول های هدفمند سرطانی مورد استفاده قرار می گیرند. بعد از جراحی سرطان پستان، رادیوتراپی می تواند استفاده شود، یا در کنار شیمی درمانی برای سرطان های در مرحله بالاتر استفاده می شود.

۴. شیمی درمانی سرطان سینه

داروهای شیمی درمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی، در هر کجا در بدن، مورد استفاده قرار می گیرند که بسته به نوع دارو می تواند به شکل تزریق آهسته وریدی یا قرص، تجویز شود.

۵. هورمون درمانی سرطان سینه

برخی از سلول های سرطان پستان توسط هورمون های زنانه استروژن و یا پروژسترون فعال می شوند. هورمون درمانی می تواند رشد این تومورهای گیرنده هورمون مثبت را متوقف کند یا باعث کند شدن سلول های سرطانی شود، و این کار را با محروم کردن این سلول ها از هورمون هایی که نیاز به رشد دارند، انجام می دهد. هورمون درمانی معمولا پس از عمل جراحی داده می شود، اما همچنین می تواند به کاهش احتمال ابتلا به سرطان سینه در زنان با ریسک بالای ابتلا کمک کند.

۶. درمان دارویی هدفمند برای سرطان پستان

در این نوع درمان از پروتئین های خاصی در سلول های سرطانی مثل پروتئین HER-2 استفاده می کنند. درمان های هدفمند می تواند پروتئین HER-2 را از تحریک رشد تومور در سلول های سرطانی که این پروتئین را دارند، متوقف کند. آنها اغلب در ترکیب با شیمی درمانی استفاده می شود.

پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه

پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه

 • داشتن وزنی مناسب
 • اجتناب از مصرف دخانیات و الکی
 • شیردادن مادر به بچه شیرخواره می تواند در کاهش خطر ریسک مادر به سرطان پستان مفید باشد
 • رژیم غذایی مناسب

بهترین جراح سرطان پستان در تهران

یکی از مهمترین پارامترها در درمان سرطان سینه، پزشک یا پزشکانی است که فرآیند تشخیص و درمان را پیش او یا آنها انجام می دهید.

به صورت کلی بهترین روش برای درمان سرطان روش جراحی است. پس اگر جراح مناسبی درمان را برای شما انجام ندهد، به همان نسبت احتمال درمان هم پایین تر می آید. پس حتما در انتخاب یک جراح ماهر، با تجربه و قابل اطمینان دقت نظر داشته باشید.

چنانچه به دنبال بهترین جراح سينه در تهران هستید، به شما دکتر امیرپاشا ابراهیمی دارای بورد تخصصی جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران، فلوی رسمی جراحی پستان (سرطان و زیبایی) از دانشگاه علوم پزشکی تهران را معرفی می کنیم.

اطلاعات مطب و نوبت دهی

محقق و مترجم: عزیزه جوهری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا