ماموپلاستی

ماموپلاستی توسط بهترین جراح سینه در تهران

ماموپلاستی چیست؟

ماموپلاستی (mammoplasty) به عمل جراحی که به منظور برداشتن سرطان پستان (درمانی) و یا تغییر شکل پستان (زیبایی) با برداشتن بافت و پوست صورت می گیرد، اطلاق می شود.
این جراحی به نوعی هم برای درمان سرطان پستان و هم برای بهبود فرم ظاهری سینه ها (کوچک کردن سینه های بزرگ و افتاده یا بزرگ کردن سینه ها) انجام می شود. پس از برداشتن سرطان و تغییر شکل پستان توسط یک جراح سينه خوب، پستان شما کمی کوچکتر و لیفت شده به نظر می رسد. اگر این جراحی منجر به تفاوت قابل توجهی در اندازه پستان شود، ممکن است لازم باشد حجم پستان دیگر نیز کاهش یابد (یا به شکل دیگری درآید) تا قرینه به نظر برسند. این معمولاً عملی است که در زمان دیگری انجام می شود.

فیلم عمل ماموپلاستی

۵+۱ نکته درباره عمل سرطان سینه زنان

پروتز دائمي سينه نی نی سایت

انواع ماموپلاستی

سه دسته کلی ماموپلاستی وجود دارد که روی سینه ها انجام می شود: ماموپلاستی افزایشی، ماموپلاستی کاهنده و ماموپلاستی ترمیمی.

 1. ماموپلاستی افزایشی (تقویت کننده)

جراحی بزرگ کردن سینه برای بهبود ظاهر، افزایش سایز و تقویت کانتور سینه ها انجام می شود. زنان به دلایل مختلف جراحی پروتز سینه را انجام می دهند. بعضی از خانم ها احساس می کنند سینه هایشان خیلی کوچک است. برخی بعد از تغییر سایز پستان ها بعد از بارداری تمایل به این جراحی دارند. برخی دیگر نیز تمایل به اصلاح عدم تقارن در پستان ها دارند.

ایمپلنت یا پروتز سینه می تواند در زیر عضله سینه یا روی عضله سینه قرار گیرد. در خانم هایی که لاغر هستند پروتز زیر عضله قرار می گیرد تا سینه فرم بهتری پیدا کند.

محل برش را می توان در زیر بغل، آرئولا یا چین زیر سینه قرار داد. به طور کلی، جراحی پروتز سینه کم تهاجمی است و طول برش های آن فقط سه سانتی متر است. برای جراحی هایی که برش در زیر بغل ایجاد می شود، ممکن است از آندوسکوپ (لوله نازکی مجهز به یک دوربین کوچک و نور) استفاده شود.

انواع پروتز سینه از نظر جنس

 • پروتز آب نمکی

پروتز آب نمکی یکی از انواع پروتز سینه است که گرد بوده و با محلول آب‌نمک (سالین) پر شده است. در صورت پارگی این نوع پروتز، مایع درون آن جذب بدن می‌ شود؛ اما برای بدن مشکلی ایجاد نمی ‌کند. استفاده از این نوع پروتز برای جوانان زیر ۱۸ سال توسط پزشکان ممنوع اعلام شده است. پروتز سینه مارک منتور آب نمکی یکی از معروف ‌ترین برند های ارائه‌ دهنده این نوع پروتز است.

 • پروتز سیلیکونی

شکل پروتز سیلیکونی هم مانند پروتز آب نمکی گرد است، اما درون آن را با ژل چسبنده‌ پر کرده‌ اند و شکل زیباتر و طبیعی ‌تری دارد. در صورتی‌ که پروتز سیلیکونی پاره شود، محتویات آن جذب بدن می شود و برای بیمار ایمن است. از این پروتز سینه بعد از درمان سرطان سینه می ‌توان برای بهبود شکل ظاهری سینه ‌ها استفاده کرد.

انواع پروتز سینه را برحسب برجستگی به سه دسته تقسیم می‌ کنند که عبارتند از:

 1. برجستگی کم یا Low Profile
 2. پروتز با برجستگی زیاد یا High Profile
 3. پروتز با برجستگی خیلی زیاد Ultra-High Profile

ماموپلاستی کاهنده

 1. ماموپلاستی کاهنده

جراحی کاهنده پستان غالباً در زنانی که پستان های بزرگ و سنگینی دارند و به دلیل سنگینی سینه ها ناراحتی قابل توجهی از جمله گردن درد، بی حسی، کمر درد، اختلال در فعالیت ورزشی، یا ضعف دارند، استفاده می شود. در طی این جراحی، پوست، چربی و بافت اضافی پستان برداشته می شود.

ماموپلاستی کاهشی می تواند باعث تغییر در حس پستان و همچنین عدم توانایی در شیردهی شود. در مورد برش های بزرگ که شامل پیوند زدن نوک پستان است، تقریباً همه حس و توانایی شیر دادن را از دست می دهید. اگر شیردهی برای شما مهم است، بهتر است در مورد به تعویق انداختن این جراحی تا پایان بچه دار شدن فکر کنید.

پس از ماموپلاستی کاهنده، اکثر زنان تسکین علائم ناشی از بزرگ بودن پستان را گزارش می کنند. برای اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع به مقاله جراحی کاهنده پستان مراجعه کنید.

فیلم عمل ماموپلاستی کاهشی

 1. ماموپلاستی ترمیمی

جراحی بازسازی پستان اغلب در زنانی که تحت عمل جراحی ماستکتومی قرار می گیرند به عنوان درمانی برای سرطان پستان انجام می شود.

این روش، ظاهر، کانتور و حجم پستان را به شکلی دلخواه بازسازی می کند. نوک پستان و آرئولا نیز از نو ساخته می شوند. وقتی عصب حسی یا غدد شیر و مجاری برداشته شده یا به طور قابل توجهی آسیب دیده باشند، حس و عملکرد طبیعی پستان، مانند شیردهی، قابل بازسازی نیستند.

جراحی سرطان سینه و آنچه باید در این باره بدانید

شکل، کانتور و حجم پستان را می توان با ایمپلنت یا با بافت بدن فرد متقاضی دوباره ایجاد کرد. برای بازسازی پستان با بافت بدن خود فرد، از عضله و پوست کمر یا چربی و عضله باسن، بخشی از دیواره تحتانی شکم یا سایر گزینه های بافتی استفاده می شود.

در صورت استفاده از ایمپلنت، اندازه ایمپلنت به اندازه پستان دیگر بستگی دارد. در صورت امکان، ایمپلنت در زیر عضله قفسه سینه قرار می گیرد. بازسازی پستان را می توانید در هر زمان پس از انجام ماستکتومی انجام دهید. این روش هیچ تاثیری در عود سرطان ندارد و بر چکاپ دوره ای سرطان تأثیر نمی گذارد. با این حال، نحوه خودآزمایی سرطان سینه به شما آموزش داده می شود و قرارهای ملاقات پیگیرانه معمول برای نظارت شما پی ریزی می شود.

 1. لیفت پستان (ماستوپکسی)

در بعضی از زنان، پوست به اندازه کافی محکم و مقاوم نیست که بتواند وزن پستان را تحمل کند و این وضعیت باعث آویزان شدن پستان ها می شود. تحت این شرایط که پتوز نامیده می شود، پوست بیشتری در مقایسه با بافت پستان وجود دارد. برای لیفت کردن پستان، پوست اضافی آن باید طی جراحی ماستوپکسی برداشته شود. به طور کلی سه روش جراحی وجود دارد:

 • وایز پترن. این برش به شکل لنگر در اطراف سینه و زیر پستان ایجاد می شود.
 • لجور (LeJeour ). این برش دور آرئول و پایین آن ایجاد می شود.
 • دونات یا پری آرئولار. این برش فقط در اطراف آرئولا ایجاد می شود.

بیمار بلافاصله بعد از جراحی لیفت سینه متوجه تغییرات در سینه خود می شود، با این که هم چنان به دلیل متورم بودن سینه ها نتایج اصلی این جراحی مشخص نمی باشد. ممکن است بیمار بعد از جراحی متوجه کوچک شدن سینه های خود شود حتی اگر جراحی کوچک کردن سینه ها انجام نشده باشد. اما در نهایت شاهد سفت و گرد شدن سینه ها خواهید بود.

داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل و وزن بدنی ایده آل به بیماران بعد از جراحی سینه توصیه می شود تا ماندگاری نتایج حفظ شود.

قیمت ماموپلاستی | آیا ماموپلاستی با بیمه تامین اجتماعی امکانپذیر است؟

قانون ایجاب می کند که بیمه پس از جراحی ماستکتومی برای درمان سرطان، بازسازی پستان را تحت پوشش قرار دهد. با این حال، از آنجایی که این یک عمل زیبایی است، باید با شرکت بیمه خود جزئیات آن را بررسی کنید و در مورد قیمت ماموپلاستی و هزینه های مربوطه با پزشک خود صحبت کنید.

برای جراحی سینه، حال چه به عنوان یک عمل زیبایی و چه به عنوان بازسازی، ممکن است از پوشش بیمه محروم باشید. اگر به دلیل اهمال و اطلاعات ناکافی هزینه جراح را به صورت آزاد پرداخت کنید، این امکان وجود دارد که شرکت های بیمه هزینه آن را پوشش ندهند. پس قبل از اقدام به جراحی از شرکت بیمه تحت پوشش خود سوالات و ابهامات خود را بپرسید.

مزایای ماموپلاستی چیست؟

 • عمل ماموپلاستی ظاهر طبیعی تر به سینه های شما می بخشد.
 • برای زنانی که سینه های بزرگ دارند، این روش موجب کاهش اندازه می شود که می تواند یک مزیت عالی باشد.
 • کاهش اندازه پستان می تواند رادیوتراپی را آسان تر و موثرتر کند.

عوارض ماموپلاستی

خطرات و عوارض ماموپلاستی چیست؟

مانند هر عمل جراحی، ماموپلاستی خطراتی را به همراه دارد. برخی از عوارض جانبی شایع مثل حالت تهوع و استفراغ به دنبال بیهوشی است. سینه های شما نیز ممکن است مدتی بعد از عمل دردناک، متورم و کبود باشد. برخی از عوارض خاص تر وجود دارد که ممکن است رخ دهد اما نادر هستند:

 • عفونت در زخم یا عفونت بخیه ماموپلاستی

عفونت در ناحیه برش می تواند به دنبال جراحی ظاهر شود، با این حال، این عارضه شایع ممکن است پس از هر عمل جراحی دیگر اتفاق بیفتد. اگر این عارضه اتفاق بیفتد، پزشک برای رفع آن آنتی بیوتیک تجویز می کند.

 • تأخیر در بهبودی

گاهی اوقات، جای زخم به سرعتی که انتظار می رود التیام نمی یابد. این در صورتی است که نوع خاصی از برش (محل اتصال T) داشته باشید که در آن جای زخم عمودی با زخم افقی روبرو می شود. در صورت بروز این عارضه، باید با پوشاندن روی زخم به مدت چند ماه سر کنید تا بهبود یابد.

 • هماتوم

بندرت، هماتوم می تواند رخ دهد که به معنی خونریزی در بافت ها پس از جراحی است. درمان این امر رفتن به اتاق عمل برای جلوگیری از خونریزی است.

 • پیامدهای مرتبط با نوک پستان

در حین عمل، جراح شما باید خون رسانی به نوک پستان را قطع کند. احتمال اینکه حس نوک پستان را از دست دهید یا متوجه کاهش حس در آن شوید، بسیار کم وجود دارد.

 • هایپرتروفی یا اسکارهای کلوئیدی

در بیشتر اوقات، جای زخم به خوبی بهبود می یابد و پس از 12 ماه کمتر مشخص می شود. با این حال، در موارد نادر، زخم ها می توانند قرمز و توده ای شوند، یا اسکار های کلوئیدی ایجاد شوند. اسکار کلوئیدی هنگامی تشکیل می شود که پوست به تولید بافت اسکار ادامه می دهد و در نتیجه ناحیه ای از پوست بزرگ و بزرگ تر می شود.

 • سروما

پس از جراحی، این احتمال وجود دارد که زخم شما همچنان مایعاتی زیر اسکار تولید کند. این امر می تواند باعث تورمی معروف به سروما شود که کاملاً شایع است و به هیچ وجه جای نگرانی نیست. تنها لازم است یک پزشک یا پرستار مایعات را از پستان تخلیه کند.

نقش ماموپلاستی در درمان سرطان سینه

عمل ماموپلاستی برای برداشتن تومور و درمان سرطان سینه نیز مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی عمل ماموپلاستی به عنوان مرحله اصلی درمان سرطان انجام می گیرد، در ابتدای کار تومور و بافت هایی که در اطراف آن قرار دارند، خارج می شود. در واقع، اولویت اول در این نوع جراحی برداشتن تومور است.
سپس، جراح بر اساس هدف عمل ماموپلاستی، سینه را تغییر شکل می دهد؛ به طوری که سینه ها اندازه متناسب و تقارن کافی را پیدا کنند. در این حین، ممکن است برای شکل دهی و ایجاد تقارن پستان ها، نوک سینه ها نیز نیاز به تغییر محل داشته باشند.
به انجام همزمان عمل زیبایی و جراحی سرطان سینه عمل آنکوپلاستی گفته می شود.

تجربه عمل ماموپلاستی

تجربه عمل ماموپلاستی با بهترین جراح سينه در تهران

در روز عمل، جراح علامت هایی را بر روی پستان شما می کشد و ممکن است از آن عکس بگیرد. با یک متخصص بیهوشی نیز ملاقات خواهید کرد.

در طی عمل، ابتدا تومور و بافت اطراف آن برداشته می شود. سپس، پستان تغییر شکل یافته و نوک پستان تغییر مکان می یابد. طول مدت جراحی به روش استفاده شده بستگی دارد و به طور معمول سه روش مشخص برای انجام این عمل وجود دارد:

 • برش پری آرئولا گرد (دونات)

قسمت کوچکی از پوست به شکل دونات از آرئولا (منطقه تیره رنگ اطراف نوک پستان) گرفته می شود. اگر سرطان در قسمت داخلی یا بالای پستان وجود داشته باشد، جراح از این روش استفاده خواهد کرد. پس از برداشتن بافت سرطانی، آرئولا با استفاده از بخیه های جذب شونده بخیه زده می شود. این روش در اطراف نوک پستانک به صورت دونات جای زخم به جا می گذارد.

 • برش عمودی (لی لی پوپ)

مجددا، یک دونات کوچک از پوست اطراف آرئولا برداشته می شود، اما این بار جراح یک برش عمودی در قسمت مرکزی به سمت پایین پستان نیز ایجاد می کند. این کار برای از بین بردن سرطان موجود در نیمه تحتانی پستان انجام می شود. پس از برداشتن بافت، پوست بخیه می شود و نوک سینه بالاتر از آنچه در گذشته بود قرار می گیرد. این روش در اطراف نوک پستان و زیر پستان جای زخمی به شکل آب نبات برجای می گذارد و از این روی به نام لی لی پوپ شناخته می شود.

 • برش وایز پترن (لنگر)

همان برش های قبلی ایجاد می شود، با این تفاوت که یک برش اضافی در امتداد چین زیر سینه (فولدر پستان) ایجاد می شود. جراح می تواند از این روش برای از بین بردن سرطان از هر نقطه در داخل پستان استفاده کند. این روش بسیار متداول است و جای زخمی به شکل لنگر به جا می گذارد.

مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی

 

مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی

 • پزشک در مورد نحوه مراقبت از زخم و پستان بعد از جراحی شما را راهنمایی خواهد کرد.
 • باید بلافاصله بعد از عمل تا شش هفته پس از بهبود کامل پستان از سوتین ماموپلاستی، سوتین های حمایتی نرم استفاده کنید.
 • تا زمانی که کاملا بهبود نیافته اید از بلند کردن اجسام سنگین و ورزش شدید خودداری کنید.
 • تا دو هفته رانندگی نکنید.
 • می توانید ورزش سبک را از یک ماه بعد و ورزش سنگین را از دو ماه بعد شروع کنید.
 • بخیه های ماموپلاستی قابل جذب است و جای بخیه ها تا سه ماه خیلی بهتر شده و به شکل یک خط باریک زیر سینه پنهان می ماند.
 • نتیجه پایانی عمل معمولا سه ماه بعد قابل قضاوت خواهد بود.
 • باید حدود 3 هفته از کار خود مرخصی بگیرید – بنابراین این موضوع را از قبل با کارفرمای خود هماهنگ کنید.
 • حدود دو هفته بعد از جراحی با پزشک ملاقاتی خواهید داشت تا بررسی کند که بهبودی سینه ها چگونه پیش می رود و نتایج را با شما در میان می گذارد.
 • اگر در هر مرحله دچار تب شدید یا حالت تهوع شدید یا قرمزی قابل توجهی در پوست مشاهده کردید، یا باید به پزشک عمومی یا خدمات اورژانس خارج از ساعت مراجعه کنید. این علائم حاکی از آن است که ممکن است دچار عفونت شده باشید و پزشک لازم است آنتی بیوتیک برای شما تجویز کند.

طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی

بدن شما بسیاری از اقدامات درمانی خود را در هنگام خواب انجام می دهد. بنابراین مهم است که خواب خوب شب را در اولویت قرار دهید. برای اطمینان از راحت‌ تر به خواب رفتن، از مصرف نوشیدنی‌ ها و غذاهای کافئین‌ دار مانند قهوه، چای و نوشابه‌ های گازدار قبل از خواب اجتناب کنید.
خوابیدن به پشت و روی کمر، بهترین طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی است. در هنگام خواب بهتر است با قرار دادن بالش زیر سر و کتف، سینه ها را کمی بالاتر از بدن نگه داشت، زیرا تورم را کاهش می دهد و گردش خون را بهبود می بخشد.

برای پیشگیری از حرکات اضافی هنگام خواب، بهتر است اطراف بدن را با چندین بالش محفوظ نگه داشت. یک بالش زیر هر بازو قرار دهید تا بدن خود را از یک طرف به سمت دیگر غلت ندهد، و یک بالش زیر زانوها قرار دهید تا پشت خود را در یک راستا نگه دارد.
خوابیدن به پشت حداقل به مدت چهار تا شش هفته بعد از عمل ضروری است. پس از گذشت این مدت و گذراندن مراحل بهبودی اولیه، می توان رو به پهلوها خوابید.

به عبارت ساده، خوابیدن به پشت، سینه های شما را در وضعیت مطلوبی برای بهبودی نگه می دارد. بنابراین توصیه می کنیم این وضعیت را حداقل تا 6 هفته پس از جراحی حفظ کنید. خوابیدن به شکل طبیعی بعد از عمل ماموپلاستی نیز پس از رسیدن به بهبودی کامل مقدور خواهد بود.

جراح سينه خوب در تهران | بهترين جراح سينه در تهران

چنانچه به دنبال بهترین جراح سينه در تهران هستید، به شما دکتر امیرپاشا ابراهیمی فلوی رسمی جراحی پستان (سرطان و زیبایی) که دارای بورد تخصصی جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران است را معرفی می کنیم.

برای مشاوره با ایشان لطفا کلیک کنید.

محقق و مترجم: عزیزه جوهری

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا