با انواع پروتز سینه، هزینه، مراقبتها و عوارض احتمالی آن آشنا شوید.

هر آنچه درباره پروتز سینه باید بدانید.

پروتز سینه

خانم هایی که مشکل افتادگی سینه در اثر بارداری، کاهش وزن، بالا رفتن سن و خانم های جوانی که به صورت ژنتیکی سینه های کوچکی دارند و همچنین عزیزانی که به خاطر سرطان سینه، سینه خود را برداشته اند از داوطلبان پروتز سینه هستند. کاشت پروتز تاثیر بسزای در روابط زناشویی و اجتماعی آن ها خواهد داشت. همراه ما باشید تا با مطالعه این مقاله کامل ترین اطلاعات درباره انواع پروتز سینه، ماندگاری و مراقبتهای بعد از عمل را بدانید.

انواع مدل پروتز سینه

افراد از نظر شکل اندام، جثه و سایز سینه ها با یکدیگر متفاوت می باشند و همین امر ویژگی های بدن هر شخص را منحصر بفرد می نماید. در نتیجه یک فرمول واحد برای پروتز پستان در همه افراد وجود ندارد. شناخت شکل و انواع پروتز سینه می تواند به شما در انتخاب گزینه صحیح کمک به سزایی نماید.

۱. پروتز سینه گرد (Round Breast Implant)

یکی از رایج ترین ایمپلنت های سینه، پروتز سینه مدل گرد می باشد. قبل از جراحی، برآمدگی سینه به شکل کروی است. ایمپلنت سینه گرد دارای انواع مختلف (ایمپلنت های سینه با برجستگی کم تا برجستگی زیاد) می باشند. پروتز پستان گرد باعث پر تر به نظر رسیدن سینه ها می شوند، بنابراین اگر قصد درمان افتادگی سینه و ایجاد شکل ظاهری پر تر در سینه های خود را دارید، گزینه خوبی برای شما خواهد بود. معمولاً ایمپلنت های گرد در مقایسه با ایمپلنت های قطره اشکی ارزان تر می باشند.

۲ . پروتز سینه مدل اشکی (Teardrop Breast Implants)

پروتز سینه مدل اشکی دارای شکل ظاهری کاملاً طبیعی بوده و قسمت پایینی سینه ها در مقایسه با بخش فوقانی برجسته تر است. در پروتز سینه اشکی، سینه ها شبیه به قطره اشک هستند. این روش پروتز  عمدتاً بر روی بخش تحتانی سینه ها تمرکز می نماید.

۳. پروتز پاستیل خرسی (Gummy Bear Breast Implants)

ژل سیلیکون داخل این نوع پروتز سینه در مقایسه با ایمپلنت های سیلیکون قدیمی غلیظ تر است. این پروتز پستان در مقایسه با پروتز پستان های قدیمی، بسیار محکم تر می باشند. این ایمپلنت ها در قسمت تحتانی برجسته تر بوده و هر چه رو به بالا پیش می روند نازک تر می شوند. اگر ایمپلنت چرخش پیدا کند، شکل ظاهری سینه مختل شده و روند مجزایی برای درمان آن مورد نیاز می باشد. برای جایگذاری این نوع پروتز سینه برش بزرگی در پوست ایجاد شده و یکی از رایج ترین انواع ایمپلنت ها محسوب می شوند.

۴. پروتز سینه سالین

پروتز پستان سالینی حاوی یک صدف خارجی پر شده با محلول آب نمک استریل (سالین) می باشد. برخی از آنها از قبل پر شده و برخی دیگر در طول عمل پروتز سینه پر می شوند. این ایمپلنت ها دارای اندازه های مختلف هستند و از آنها در جراحی های ترمیمی با هدف درمان یا بهبود نتیجه جراحی اصلی استفاده می شود.

۵. پروتز سینه سیلیکونی

ایمپلنت های سینه پر شده با ژل سیلیکون دارای یک پوسته یا صدف خارجی سیلیکون می باشند که در اندازه های مختلف موجود بوده و برای بازسازی سینه زنان ۲۲ سال به بالا قابل استفاده هستند. پروتز سیلیکونی در جراحی های ترمیمی کاربرد داشته و نتیجه جراحی اصلی را بهبود بخشیده یا نواقص حاصل از آن را درمان می نمایند.

۶. پروتزهای ترکیبی (سالین- سیلیکون)

همانطور که اسم آن نشان می دهد، این پروتزها از دو بخش سالین و سیلیکونی تشکیل شده اند. قسمت آب-نمکی پروتز، این اجازه را به جراح می دهد که سایز سینه را به صورت تدریجی افزایش دهد. برخی از زنان دوست دارند سینه های بزرگی داشته باشند، اما عدم فضای کافی در بافت سینه به آن ها اجازه نمی دهد که به یکباره یک پروتز با سایز بزرگ را قرار دهد. در این حالت جراح برای آنان از پروتزهای ترکیبی استفاده می کندو با پر کردن آن طی فواصل زمانی باعث می شود بافت پستان جا باز کند و فضای کافی برای قرارگیری پروتز بزرگتر فراهم شود.

فیلم عمل پروتز سينه

 

انواع برش در جراحی پروتز سینه

در جراحی پروتز سینه، برش‌ها برای جاگذاری ایمپلنت در سینه ها، در سه محل مختلف زده می‌شوند. بسته به اینکه نوع پروتز چیست و به چه منظوری از پروتز سینه استفاده می‌شود، برش‌ها ممکن است در زیر بغل، بافت قهوه‌ای رنگ نوک پستان یا زیر سینه ایجاد شوند. این برش‌ها چندان عمیق نیستند و معمولا در محلی ایجاد می‌شوند که قابل دیدن نیست.

 • برش زیر سینه ای (Inframammary Incision)

رایج‌ترین نوع برش در جراحی سینه، برش زیر سینه است و اکثر جراحان آن را توصیه می کنند. برش های زیر سینه ای در چینی که درست در زیر سینه قرار گرفته است ایجاد می شوند. طول این برش معمولا ۴ تا ۵ سانتیمتر است و به دلیل محل این برش‌ها معمولا بعد از جراحی مشخص نیستند و ظاهر سینه را نیز تغییر نمی‌دهند.

 • برش پیرا هاله ای (Periareolar Incision)

برش هاله سینه نیز کاری کاملا تخصصی است، چراکه این نوع برش کاملا در معرض دید قرار دارد و پزشک باید بتواند آن را به‌خوبی بپوشاند. به همین دلیل تنها پزشکان ماهر برای افراد خاص از این نوع برش استفاده می‌کنند. یک برش کوچک در اطراف بخش تحتانی یا فوقانی هاله، یعنی همان ناحیه حلقوی تیره رنگ در اطراف نوک سینه ایجاد می شود. بمنظور کاهش برجای ماندن جای زخم، خط برش در لبه خارجی هاله یعنی جایی که پوست تیره با پوست روشن طلاقی می یابد، ایجاد می شود.

 • برش زیر بغل (Transaxillary Incision)

پزشکان به‌ندرت برش زیر بغل را به کسی پیشنهاد می‌دهند. چراکه در این نوع برش دسترسی به سینه‌ها کمی دشوارتر است و جراح دید کافی برای قرار دادن پروتز را ندارد.
همچنین برش زیر بغل مجدداً قابل استفاده نبوده و در صورت لزوم، باید برش دیگری در جای دیگری از زیر بغل ایجاد شود که در نتیجه جای زخم دیگری را بر جای خواهد گذاشت.

فراموش نکنید که جراحی سینه خود را به دست یک متخصص جراحی سینه و یا بهترین جراح پروتز سینه بسپارید.

در نهایت اگر قصد انجام پروتز سینه یا بزرگ کردن سینه را دارید، به خاطر داشته باشید که در جراحی های بعدی می توان همان جای زخم های قبلی را مورد استفاده قرار داد. بنابراین در انتخاب نوع برش اولیه با دقت عمل کنید چون برخی از این برش ها در مقایسه با برش های دیگر، راحت تر قابل استفاده می باشند
همچنین فراموش نکنید که جراحی سینه خود را به دست یک متخصص جراحی سینه و یا بهترین جراح پروتز سینه بسپارید تا از تجربه پروتز سینه خود به خوبی یاد کنید.

پروتز سینه چگونه انجام می شود

مراحل انجام پروتز سینه

پروتز سینه نسبت به دیگر اعمال جراحی زیبایی، عملی کم تهاجمی و ایمن است. مدت‌زمان این عمل بین 60 تا 90 دقیقه طول می کشد و دوره نقاهت بعد از آن نیز مانند دیگر عمل‌های جراحی از یک تا دو هفته متغیر است.
جراحی کاشت پروتز سینه معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و برش ها در نواحی ایجاد می شود که جای زخم بر جای مانده از آنها در حداقل سطح ممکن قابل رویت باشد. برش ها براساس نوع پروتز سینه، درجه بزرگی مورد نظر، آناتومی بدن شما و ترجیح جراح سینه و بیمار، متفاوت می باشد. جراح پیش از این با شما در مورد محل برش ها صحبت خواهد کرد تا از جای زخم ها مطلع شوید.
بعد از برش، پروتز مورد نظر بین بافت پستان و عضله قفسه سینه یا پشت عضله سینه قرار می گیرد. بافت‌های اطراف پروتز آن را نگه می‌دارند و از جابجایی آن جلوگیری می‌کنند. پس از قرارگیری پروتز در محل مناسب، برش ها بخیه می شوند و با پانسمان پوشانده می شود.
ممکن است در ابتدا سینه های شما غیرطبیعی به نظر برسند، اما جای نگرانی نیست و در بیشتر موارد موقتی است. سینه های شما معمولاً ظرف چند ماه ظاهر طبیعی پیدا می کنند.
تعیین اندازه و محل قرارگیری پروتز سینه بر عهده پزشک معالج است. معمولا افراد لاغر نمی‌توانند از پروتزهای بزرگ استفاده کنند؛ زیرا در این صورت سینه‌های آن‌ها فرمی غیرطبیعی پیدا کرده و بدحالت می‌شود. همچنین برای افرادی که سن بالاتری دارند و پوست آن‌ها خاصیت کشسانی خود را از دست داده است، نمی‌توان از پروتزهای بزرگ استفاده کرد. معمولا جراح با توجه به مواردی نظیر سن بیمار، نوع پوست، امکان بارداری در آینده و شغل اندازه و نوع پروتز و محل قرارگیری آن را تعیین می‌کند.

مزایای عمل جراحی پروتز سینه

پروتز سینه یا عمل بزرگ کردن سینه می تواند:

 • سینه ها را برجسته نماید.
 • تقارن را در سینه های نامتقارن ایجاد کند.
 • سینه های بسیار کوچک را بهبود بخشد.
 • بهبود رضایتمندی از ظاهر
 • بهبود موقعیت های اجتماعی
 • امکان پوشیدن لباس های جدید و متفاوت
 • احساس جوانی بیشتر
 • مشکلات مربوط به شکل و اندازه سینه های شما را درمان می کند.
 • باعث کاهش افتادگی، داشتن سینه هایی محکم تر، بازیابی تقارن و افزایش اندازه شود.
 • مزیت اصلی جراحی زیبایی سینه با پروتز یا بزرگ کردن سینه بهبود شکل ظاهری پستان ها می باشد.

کاندیدای مناسب پروتز سینه

متقاضیان باید حداقل ۱۸ سال داشته باشند. دلیل این محدودیت سنی این است که بافت پستان باید به طور کامل رشد طبیعی خود را به پایان رسانده باشد. البته طبق نظر متخصصان جراحی سینه، افراد برای پروتز سینه سالین باید بیش از ۱۸ سال سن داشته باشند و در صورت بکارگیری پروتز سیلیکونی فرد بایستی ۲۰ سال به بالا باشد.
همچنین فرد متقاضی لازم است که از سلامت جسمانی برخوردار باشد. بدین معنا که به هیچگونه عفونت فعال، سرطان یا هر نوع بیماری بدخیم دیگری مبتلا نباشید. علاوه بر این لازم است که فرد از سلامت ذهنی و روانی نیز برخوردار باشد.
همچنین زنانی که به سرطان مبتلا بوده و جهت درمان تحت عمل ماستکتومی یا لامپکتومی قرار گرفته اند، برای جبران بافت تخلیه شده از پستان می توانند عمل پروتز سینه انجام دهند.

هزینه ایمپلنت سینه

هزینه پروتز سینه

تعیین هزینه دقیق جراحی غیر ممکن است، ولی فاکتورهای متعددی بر آن تاثیرگذار هستند. فاکتورهای تعیین کننده هزینه عمل پروتز پستان عبارتند از:

 • نوع ایمپلنت – قیمت انواع پروتز سینه با یکدیگر متفاوت هستند. پروتز سینه های سیلیکونی گران ترین نوع می باشند.
 • موقعیت جغرافیایی- معمولاً هزینه های جراحی پلاستیک در کلان شهرها که هزینه زندگی در آنها بالاتر است، بیشتر می باشد. هزینه بالاتر زندگی و تقاضای بیشتر برای این جراحی ها، اغلب باعث بالا رفتن قیمت این روند درمان زیبایی می شود.
 • تجربه جراح پلاستیک- اغلب جراحان دارای تجربه کامل، دستمزد بالاتری را برای جراحی دریافت می کنند. این بدان معنا نیست که گران ترین جراحان، بهترین جراحان  هستند، ولی مشاهده می کنیم که سطح تجربه در هزینه جراحی نقش تعیین کننده ای دارد.
 • مارک پروتز سینه
 • هزینه های مرتبط با عمل جراحی از قبیل بیهوشی، تسهیلات و امکانات بیمارستان، خرید گن و داروهای پس از جراحی و… .

نحوه انتخاب سایز پروتز سینه

پروتز سینه را باید متناسب با اندازه و شکل بدنتان انتخاب کنید. آناتومی بدن و تناسب اندام از جمله هیکل، قد، وزن، عرض شانه، عرض پهلو و حجم فعلی سینه ها را در زمان انتخاب اندازه پروتز پستان مد نظر قرار دهید. شلی پوست نیز یکی از فاکتور های مهم می باشد، چون برای پوشش دادن ایمپلنت سینه باید بافت کافی در اختیار داشته باشید.
ایمپلنت ها بر حسب واحد سانتی متر مکعب اندازه گیری می شوند و در دامنه ای از ۱۲۰ تا ۸۵۰ سی سی قرار دارند. بیشتر بیماران پروتز سینه ٣۵٠ سی سی تا ۴۰۰ سی سی را انتخاب می کنند.

مشاوره با پزشک را فراموش نکنید. هدف بیشتر جراحان جلب رضایت بیمار و نتیجه ای طبیعی است که با شکل و اندازه بدن شما متناسب باشد. اگر شما به وضوح درباره خواسته هایتان با پزشک گفتگو کنید، جراح می تواند شما را در دستیابی به نتیجه مطلوب کمک کند.

نکات مهم قبل از جراحی پروتز سینه

قبل از تصمیم گیری نهایی و انجام عمل پروتز پستان، در جلسه مشاوره خواسته ها و انتظارات خود را بیان کنید. وظیفه پزشک این است که شما را در جهت اهداف واقع بینانه از جراحی هدایت نماید. همچنین ایشان اطلاعات لازم درمورد انواع پروتزها را در اختیارتان قرار می دهد و در انتخاب گزینه مناسب به شما کمک می کند. پزشک با توجه به تجربه خود و فرم بدن بیمار، اندازه فعلی سینه، پهنای آن و بافت سینه، نوع پروتز، حجم و فرم آن را تعیین می‌کند. همچنین جدی گرفتن توصیه های پزشکی، انجام آزمایش ها و تست های لازم از جمله ماموگرافی و سونوگرافی پستان الزامی است.

یکی از مسائلی که جراح باید پیش از عمل با فرد در میان بگذارد، احتمال پیچیده شدن پروسه ماموگرافی بعد از جراحی پروتز پستان است. پروتزهای سیلیکونی در انجام ماموگرافی اختلال ایجاد می کنند. به طوریکه طی تست ماموگرافی وجود کیست یا سلول های سرطانی قابل شناسایی نبوده و باید برای تشخیص دقیق تر نمونه برداری سینه انجام پذیرد.

ماندگاری پروتز سینه

ماندگاری پروتز سینه

حتی اگر فرد تمام مراقبت های لازم را انجام دهد و بعد از جراحی پروتز دیگر باردار نشود، پارامترهای افزایش سن تاثیر خود را بر ظاهر سینه می گذارند. با بالا رفتن سن، به دلیل از دست رفتن بافت سینه یا حالت ارتجاعی پوست، ایمپلنت سینه باید تعویض شود، چون موارد مذکور باعث کاهش برجستگی سینه شده و حالت شلی و افتادگی سینه ها را افزایش می دهد. بنابراین ایمپلنت های سینه دائمی نیستند، ماندگاری آن ها طولانی مدت بوده ولی مادام العمر نیستند و در نهایت باید تعویض شوند. بیشتر ایمپلنت ها دارای استاندارد گارانتی ۱۰ ساله می باشند، بنابراین برای استفاده جهت یک دوره ۱۰ ساله مناسب هستند.
حالا اگر بعد از مدت معین شده یا حتی زودتر از آن، پروتزها مشکل ساز شوند، اگر دچار پارگی پروتز سینه یا انقباض کپسولی شده اید، بایستی تحت عمل تعویض پروتز سینه یا برداشتن کامل آن ها قرار بگیرید.

مراقبتهای قبل از جراحی پروتز سینه

 • دو هفته قبل از جراحی، از مصرف آسپرین یا محصولات حاوی آسپرین، خودداری کنید. در صورت نیاز به مصرف داروی سر درد یا سایر داروهای مسکن درد، تیلنول بر اساس دستورالعمل های روی جلد، بی خطر ترین محصول می باشد. فهرستی از داروها اغلب در طول دوره قبل از جراحی، از سوی پزشک در اختیار شما قرار داده می شود.
 • حتماً با پزشک خود در خصوص مصرف داروهای گیاهی یا محصولات جایگزین و بی خطر یا خطرناک بودن آنها قبل و بعد از جراحی، گفتگو کنید.
 • در صورت داشتن هر گونه بیماری از قبیل سرماخوردگی، بلافاصله پزشک خود را در جریان قرار دهید.
 • سیگار نکشید. سیگار کشیدن برای بهبود زخم ها مضر بوده و احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش می دهد. اگر سیگاری هستید، به پزشک اطلاع دهید و ۲ هفته قبل و بعد از جراحی استعمال آن را ترک کنید.
 • قبل از جراحی دوش بگیرید.
 • شب قبل از جراحی زود بخوابید و زیاد استراحت کنید.
 • از نیمه شب روز قبل از جراحی، چیزی نخورید و ننوشید.
 • در روز جراحی، از مصرف محصولات مراقبت از پوست، آرایش کردن، استفاده از دئودورانت، عطر، لاک ناخن و غیره خودداری کنید.
 • حتماً از یکی از دوستان یا نزدیکان خود بخواهید تا در روز جراحی و پس از آن شما را همراهی کند.
 • نسخه تجویز شده توسط پزشک را قبل از جراحی تهیه کرده و در منزل بگذارید.
 • در خصوص مصرف یا عدم مصرف داروهای نرمال خود در صبح روز جراحی، از پزشک سوال کنید.

مراقبتهای بعد از ایمپلنت سینه

مراقبتهای بعد از عمل پروتز سینه

 • تقریباً پنج تا هفت روز بعد از جراحی، باید توسط پزشک خود چک آپ شوید.
 • یک نوار ارتجاعی قفسه سینه در طول جراحی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوار نباید فشار زیادی را به ناحیه قفسه سینه شما وارد کرده و باید در بالای ایمپلنت ها قرار داده شود. در زمان دوش گرفتن می توانید این نوار ارتجاعی را از تن در آورید.
 • ترشح اندکی مایعات بر روی استری استریپ ها که زخم های شما را پوشش داده اند، قابل انتظار می باشد.
 • گاهی به دلیل مصرف داروهای مسکن، دچار یبوست می شوید. شما باید مکمل های فیبر را برای کاهش دادن فشار، به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
 • گاهی حس مورمور شدن را در سینه ها یا نوک سینه ها در هفته های بعد از جراحی پروتز سینه تجربه می کنید. این حس چیزی شبیه به خواب رفتن پا می باشد. این حالت به دلیل بهبود یافتن اعصاب تجربه شده و کاملاً نرمال است.
 • قفسه سینه شما به مدت چهار تا هشت هفته سفت می شود. این حالت تا زمان ریلکس شدن ماهیچه های قفسه سینه ادامه خواهد داشت. زمان دقیق، در بیماران مختلف، بر حسب جرم ماهیچه، حالت ارتجاعی سینه ها و سطح فعالیت بعد از پروتز پستان، متفاوت می باشد. همچنین گاهی در یکی از سینه ها در مقایسه با سینه دیگر، درد بیشتری را تجربه می کنید.
 • بخیه ها جذبی بوده و در زیر پوست شما می باشند. انتهای بخیه ها از پوست بیرون است و در اولین جلسه بعد از عمل سینه، توسط پزشک چیده می شوند.
 • با شکم خالی، داروی مسکن مصرف نکنید. یک میان وعده سبک میل کرده و سی دقیقه بعد، داروی مسکن را مصرف کنید.
 • از خوابیدن به روی شکم خودداری کنید. در هنگام خوابیدن، با قرار دادن چند بالش، کمر خود را در موقعیت بالاتری قرار دهید.
 • در دوره مصرف داروهای مسکن نارکوتیک از رانندگی کردن یا کار کردن با ماشین آلات، خودداری کنید.
 • روز بعد از عمل پروتز سینه، می توانید دوش بگیرید. پانسمان روی زخم ها را خشک نگه دارید. اگر استری استریپ ها یا پانسمان روی زخم ها افتاد، زخم را با پماد آنتی بیوتیک پوشش دهید. تا زمان صلاحدید پزشک از قرار گرفتن در وان حمام خودداری کنید.
 • اجسام سنگین بلند نکنید. از جارو برقی کشیدن منزل به مدت سه هفته خودداری کنید.
 • وقتی ورزش کردن از سوی پزشک، بلامانع اعلام شد، حتماً در هنگام انجام فعالیت های ورزشی، سوتین های ورزشی بر تن کنید.
 • از گذاشتن یخ به طور مستقیم بر روی پوست خودداری کنید، چون پوست بی حس است و ممکن است دچار سوختگی ناشی از سرمای شدید شود.
 • برای بازگشت به روتین ورزشی تان عجله نکنید. اگر پیش از آن که محل جراحات به طور کامل بهبود یابند، به انجام تمرینات ورزشی پر فشار مشغول شوید، باید انتظار داشته باشید که فرم نهایی پروتز پستان تحت تاثیرات منفی قرار گیرد. پس لازم است بعد از عمل، پله به پله سطح حرکات خود را بالا ببرید تا زمانی که پروتز به طور کامل با بافت پستان سازگار شود.
 • به طور معمول می توانید تمرینات ورزشی سبک را ۳ هفته بعد از عمل شروع کنید و کم کم شدت و زمان آن را افزایش دهید.
 • بعد از عمل به دلیل فرم محکم و برجسته پستان ها، ممکن است احساس کنید دیگر نیازی به سوتین ندارید. در هر صورت چه سینه هایتان عمل شده باشند یا فرم طبیعی خود را دارا باشند، می توانند تحت تاثیر جاذبه و گرانش زمین قرار بگیرند. پس اگر می خواهید عمر پروتز ها طولانی شود و سینه هایتان دیرتر برجستگی خود را از دست دهند، لازم است در طول روز سوتین بپوشید؛ به ویژه زمانی که می خواهید ورزش کنید.
 • بعد از جراحی پروتز سینه، از سوتین های فاقد فنر استفاده کنید. سوتین هایی را انتخاب کنید که سینه های شما را به سمت بالا، هل ندهند و تنها یک پوشش را بر روی آنها ایجاد نمایند. قبل از پوشیدن سوتین های فنر دار، تا سه ماه دست نگه دارید.
 • از نوسانات وزنی امتناع کنید. بالا رفتن وزن یکی از عوامل افتادگی بافت سینه و کاهش خاصیت الاستیکی آن است. حفظ وزن تان در یک دامنه ثابت، در افزایش ماندگاری نتیجه بسیار تاثیر گذار است.
 • حاملگی پیش از یک سال و در دوران ریکاوری جراحی پروتز پستان، از بهبودی کامل سینه جلوگیری کرده و باعث ضایع شدن وقت و هزینه ای که بابت عمل صرف کرده اید می شود. پس اجتناب از بارداری در ۱۲ ماه اول بعد از عمل الزامی است. البته که افزایش وزن ناشی از بارداری نیز در تغییر ظاهر پستان ها مؤثر است.

سوتین مخصوص بعد از جراحی سینه

سوتین مناسب بعد از عمل پروتز سینه

یکی از نکات مراقبتی بسیار مهم که رعایت آن بسیار ضروری است، پوشیدن سوتین مناسب پس از عمل است. سوتین های بعد از جراحی سینه انواع مختلفی دارند که در زیر به آن ها اشاره شده است:

سوتین فشرده سازی: این دست از سوتین ها بافت فشرده ای داشته و مانند گن می باشند. پزشکان استفاده از آن بعد از جراحی بزرگ کردن سینه را الزامی می دانند. زیرا با فشار نسبی که به بافت سینه وارد می کند، از تکان های اضافه آن جلوگیری کرده و مانع تجمع مایعات در میان بافت ها می شود.

سوتین هایی با قفل جلو: این نوع از سوتین ها از جلو بسته شده و برای تعویض آن فشاری به دست و بازوها وارد نمی شود. به طور کلی اگر پروتز سینه انجام داده باشید، این مدل از سوتین ها بسیار برای شما مناسب می باشند؛ خصوصاٌ اگر برش جراحی در ناحیه زیر بغل ایجاد شده باشد.

دوره نقاهت پروتز سینه

روزهای اول پس از جراحی، سخت ترین مرحله از دوره ریکاوری بعد از عمل پروتز سینه است. حداکثر درد در طول چند روز اول بعد از جراحی پروتز سینه تجربه شده و در بیشتر افراد حدوداً ۳ تا ۵ روز می باشد. بهترین روش برای کاهش درد بعد از قرار گرفتن تحت جراحی بزرگ کردن سینه، دنبال کردن دستورالعمل های پزشک در خصوص مراقبت های بعد از جراحی می باشد. این شامل دستورالعمل های مربوط به استراحت، فعالیت های فیزیکی، پوشیدن سوتین های مخصوص بعد از جراحی و غیره می باشد.
همچنین در این دوره کبودی و ورم پستان ها را تجربه خواهید کرد که به تدریج رو به بهبودی می روند.

اکثر پزشکان توصیه می کنند در این دوره در صورتی که توانایی لازم برای سرپا ایستادن را بدست آوردید، پیاده روی سبکی را آغاز کنید. بدین نحو خون در بدن به طور مطلوب تری گردش پیدا می کند و مانع تشکیل لخته خون می شود. البته شما باید به خواسته بدن تان گوش دهید. اگر همچنان درد و خستگی همراه تان است، پس استراحت کنید.

اکثر بانوان حدود یک الی دو هفته بعد از عمل پروتز پستان قادر خواهند بود به محل کار خود بازگردند. اما دقت داشته باشید چنانچه کار شما خواستار فعالیت های فیزیکی سنگین و پر فشاری است، باید مدت زمان بیشتری را به استراحت بگذرانید تا از حاصل شدن بهبودی مطلوب مطمئن گردید. لازم است یک جلسه ویزیت با دکتر خود داشته باشید تا ایشان سطح روند بهبودی تان را ارزیابی کند.

با گذشت یک ماه انتظار می رود که بهبودی به طور چشمگیری حاصل شده باشد و شما برای انجام کارهای سنگین و تمرینات فیزیکی مشکلی نداشته باشید. با این حال تصمیم گیرنده اصلی پزشک معالج است و با توجه به شرایط بدن تان انجام یک سری از فعالیت ها را بلا مانع می داند و برخی دیگر را ممنوع می کند. به طور دقیق تر می توانیم بگوییم تمرینات ورزشی و حرکاتی که بر روی پایین تنه فشار وارد می کنند، با گذشت ۴ هفته قابل انجام هستند. در حالی که تمرینات قفسه سینه باید با سپری شدن ۶ هفته از عمل پروتز ادامه پیدا کنند.

تورم بعد از جراحی پروتز سینه

تورم، واکنش طبیعی بدن شما به تروما بوده و بخش نرمال و اجتناب ناپذیر فرایند بهبود محسوب می شود.
بلافاصله بعد از جراحی، سینه ها و ماهیچه های اصلی سینه متورم می شوند. حداکثر تورم در طول ۲ تا ۳ روز اول بعد از جراحی نمایان می شود و ظرف دو تا سه هفته بخش عمده ای از تورم فروکش می کند. با فرو نشستن تورم، سینه ها شکل طبیعی تری پیدا می کنند. مقدار تورم در بیماران مختلف متفاوت است و در صورت قرار دادن ایمپلنت در زیر ماهیچه، در بالاترین سطح خود می باشد.
همچنین ممکن است تورم در یک سینه نسبت به سینه دیگر زودتر فروکش کند. برای مثال در زنان راست دست، ماندگاری تورم در سینه راست بیشتر است چون آنها از ماهیچه های سمت راست بدن خود بیشتر از ماهیچه های سمت چپ استفاده می کنند. فعالیت هایی از قبیل شانه زدن مو، باز و بسته کردن درب با دست راست، همگی ماهیچه های سمت راست قفسه سینه را فعال می کنند. اگر اندازه دو سینه در ابتدا متفاوت به نظر برسد، موضوع به سرعت متفاوت فروکش کردن تورم ارتباط دارد.

تفاوت لیفت سینه با پروتز سینه چیست؟

جراحی پروتز سینه، با لیفت سینه متفاوت است: پروتزها تنها برای بزرگ و برجسته کردن سینه مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین اگر پستان های شما دچار افتادگی نشدند، برای خوش فرم کردن آن ها عمل پروتز انتخاب مناسبی است. اما بالعکس اگر پوست سینه کشیده شده و حالت افتاده ای دارد، بهتر است پروتز سینه انجام ندهید؛ زیرا این احتمال وجود دارد که نه تنها نتیجه مطلوب بدست نیاید بلکه سنگینی ناشی از آن، افتادگی پستان را افزایش دهد.
لیفت سینه تنها بافت سینه را بالا می کشد و میتواند لیفت سینه بدون پروتز انجام شود و در اندازه اما پر بودن سینه ها تغییری ایجاد نمی کند. با بالاتر رفتن سن، پوست دچار افتادگی می شود و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. بارداری و شیردهی نیز باعث افتادگی در بافت سینه ها می شود. لیفت سینه می تواند به بهبود شکل سینه ها کمک کند و ظاهری جوان تر را در این اندام خلق نماید.
پروتز سینه شکل و اندازه سینه ها را بهبود می بخشد که با کمک ایمپلنت هایی انجام می شود که در زیر بافت سینه قرار داده می شوند. رایج ترین ایمپلنت ها، ایمپلنت های سیلیکون و سالین می باشند.
بیشتر افراد، پروتز های سیلیکون را از نظر احساس و شکل ظاهری، طبیعی تر می دانند ولی در صورت ترکیدگی، و تخلیه پروتز سینه این ایمپلنت ها خطراتی را به دنبال دارند. اما بطور کلی، پروتز ها بسیار بی خطر می باشند.
اغلب بیماران لیفت سینه و پروتز سینه را بمنظور دستیابی به بهترین نتیجه از درمان، به طور همزمان دریافت می نمایند.

عوارض ایمپلنت سینه

عوارض پروتز سینه

برخی عوارض جانبی رایج شامل درد، تورم، کبودی و احساس مورمور شدن در قفسه سینه است که بعد از گذشت چند روز برطرف می شود.
اگر جراحی پروتز سینه توسط پزشک بی تجربه انجام شود ممکن است عوارضی که در ذیل به آن ها اشاره می کنیم، نمود یابند. برطرف کردن این عوارض ممکن است طی روندهای جراحی یا غیرجراحی انجام پذیرد.

 • عدم تقارن پستان ها به لحاظ فرم و سایز
 • آتروفی بافت سینه: اگر از یک پروتزی با سایز بسیار بزرگ تر از حد مناسب استفاده شود، بافت پستان متحمل فشار زیادی شده که باعث کشیدگی و در نتیجه از بین رفتن آن می شود.
 • کلسیفیکاسیون
 • انقباض کپسولی: زمانی اتفاق می افتد که بافت اسکار در اطراف سینه شکل گرفته و باعث فشرده شدن آن شود. این امر می تواند باعث بروز درد شدید شده و همچنین حس سفت شدن را در اطراف قفسه سینه و بدشکلی در سینه ها را بوجود می آورد. اگر فکر می کنید انقباض ایمپلنت برای شما عذاب آور شده است، بلافاصله با جراح خود تماس بگیرید.
 • دفورمیتی دیواره قفسه سینه
 • ایجاد ناهمواری بر روی بافت پستان: زمانی که سایز ایمپلنت سینه به طور غیر معمولی بزرگ باشد، به طور صحیح در محل خود قرار نمی گیرد و پوست نمی تواند به طور کامل آن را پوشش دهد. در نتیجه چین خوردگی هایی در آن ناحیه به چشم می خورد.
 • هماتوم
 • بر جای ماندن جای زخم قابل ملاحظه و ضخیم
 • سفت شدن بافت سینه در اثر فرو رفتن بافت اسکار در اطراف پروتز
 • ترکیدگی که در آن، ایمپلنت نشت کرده و باعث ایجاد برامدگی های کوچکی به نام گرالونوم های سیلیکون می شود
 • چرخش ایمپلنت در داخل سینه
 • وجود چین خوردگی های مشخص در ایمپلنت یکی دیگر از معایب پروتز سینه میباشد
 • عفونت که معمولاً برداشته شدن پروتز سینه را الزامی می نماید.
 • ناراضی بودن از نتایج جراحی و نیاز به انجام یک روند مجدد در آینده
 • آسیب دیدگی نوک سینه

پروتز خارجی پستان چیست؟

بعضی از زنان هستند که تمایل دارند سینه های بزرگی داشته باشند؛ اما در عین حال به دلایل مختلف نمی خواهند تحت عمل جراحی قرار گیرند. از این رو برای این دست از افراد تدبیری اندیشیده شده است که استفاده از پروتز خارجی پستان می باشد. البته باید بدانید که پروتزهای خارجی همچون پروتزهای داخلی ، احساس واقعی بافت سینه را ایجاد نمی کنند و تنها در زیر لباس برای فرد ظاهری مطلوب را پدید می آورند. پروتزهای خارجی هم به لحاظ ترکیبات سازنده، فرم و اندازه در انواع گوناگونی در دسترس هستند. برای استفاده، می توان آن ها را درون سوتین های مخصوص جایگذاری کرد. این سوتین ها دارای جیب مخفی هستند که پروتز درون آن ها قرار می گیرد. روش دیگر این است که قسمت چسبناک پروتز خارجی که سیلیکونی می باشد، به پوست می چسبد و با پوشیدن یک سوتین معمولی در محل تثبیت می شود.

مدت زمان جراحی سینه

مدت زمان جراحی پروتز سینه چقدر است؟

در اکثر موارد افراد برای جراحی پروتز سینه، تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرند. با توجه به این مسئله زمان در نظر گرفته شده برای عمل ۱ الی ۲ ساعت است؛ اما عواملی همچون شدت دشواری و پیچیدگی عمل، تکنیک برش دهی و نوع پروتز و محل جای گیری آن همگی در تعیین مدت زمان دخیل هستند.

نتایج پروتز سینه

برای ارزیابی فرم جدید سینه باید چند روزی صبر کنید تا ورم، کبودی و قرمزی و دیگر اثرات جانبی به طور کامل از بین روند. البته نتیجه نهایی از عمل پروتز سینه ممکن است حتی ۳ الی ۴ ماه طول بکشد. در این مدت پروتز با محل قرارگیری خود به خوبی سازگاری یافته، ورم و کبودی باقی مانده برطرف شده و فرم اصلی سینه ها مشخص می شوند.

آیا عمل پروتز پستان، تحت پوشش بیمه قرار می گیرد؟

همچون دیگر پروسه های زیبایی که با خواست و انتخاب فرد انجام می شود، عمل پروتز نیز تحت پوشش بیمه سراسری قرار نمی گیرد. گاهی اوقات دیده شده که تحت شرایط خاصی، بیمه پوشش های حمایتی را برای زنانی که به سرطان مبتلا بوده و میخواهند با پروتز جراحی بازسازی سینه انجام دهند، به عمل آورده است.

آیا پروتز های سینه باعث سرطان می شود؟

بله، زنان دارای ایمپلنت های سینه در معرض خطر رشد سرطان البته در سطح و نرخ بسیار پایین قرار دارند ولی موضوع جالب این است که این شامل سرطان سینه نمی شود. احتمال رشد هر نوع سرطان، به نوع ایمپلنتی که شما در بدن خود دارید، وابسته است.

جراحی برداشتن یا تعویض پروتز سینه

همانطور که از عنوان این بخش متوجه می شوید، هدف اصلی این عمل جراحی ، حذف پروتزها از بدن می باشد. در طول این پروسه علاوه بر ساختار پروتز، جراح سعی دارد بافت اسکار و ژل سیلیکونی که به سبب ترکیدگی پروتز در ناحیه بافت پستان پخش شده است را نیز بردارد. البته امکان دارد این فرایند در راستای تعویض پروتز سینه هم به انجام رسد؛ یعنی طی عمل، پروتزهای قدیمی برداشته شده و پروتزهای جدید که ممکن است ساختار و اندازه متفاوتی داشته باشند، جایگزین آن ها شوند. به گفته جراحان پلاستیک، عمر مفید ایمپلنت های پستان ۱۰ نهایتاً ۱۵ سال می باشد اما چنانچه بعد از این مدت مشکل جدی را به همراه نداشته باشند، نیازی نیست جراحی تعویض پروتز سینه انجام شود.

بهترین جراح سینه در تهران

معرفی بهترین جراح سینه در تهران

دریافت بهترین نتیجه و رضایتمندی از نتیجه جراحی پروتز سینه به انتخاب بهترین فوق تخصص جراحی پستان که دانش و مهارت کافی در زمینه جراحی های زیبایی سینه و بدن دارد، بسیار وابسته است.
پزشک جراح باید دارای بورد تخصصی، تجربه لازم و مهارت کافی باشد. علاوه بر موارد فوق الذکر، فاکتورهایی از قبیل ارتباط کلامی، سابقه کار در بیمارستان و پرسنل تحت خدمت جراح نیز از عوامل موثر در انتخاب بهترین جراح سینه  برای پروتز سینه محسوب می شوند.
دکتر امیرپاشا ابراهیمی فلوشیپ جراحی پستان با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا، جراحی پروتز سینه را برای بیماران بدون هیچ گونه عوارضی انجام می دهند.
عزیزانی که در خصوص عمل پروتز سینه سوالاتی را دارند می توانند جهت مشاوره رایگان مراجعه نمایند تا راهنمایی های لازم انجام شود. فراموش نکنید که انتخاب پزشک مجرب و با تجربه نقش بسزایی در کیفیت درمان دارد.

اطلاعات مطب و نوبت دهی 

محقق و مترجم: عزیزه جوهری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا