تزریق چربی یا پروتز سینه

تزریق چربی به سینه یا پروتز؟ کدام یک بهتر است؟

بزرگ کردن سینه با تزریق چربی یا پروتز سینه؟ مساله این است!

بزرگ کردن سینه با تزریق چربی یا پروتز

اما سوال این جا است که کدام روش، تزریق چربی یا پروتز سینه، برای شما مناسب تر است؟ در این مقاله به مقایسه این دو روش می پردازیم و به سوالات متداول پاسخ خواهیم داد. به ادامه مطلب توجه کنید تا با روش های بزرگ کردن سینه بیشتر آشنا شوید.

تزریق چربی به سینه چگونه انجام می شود؟

تزریق چربی یک روش کم تهاجمی است. تزریق چربی به نوعی دو جراحی همزمان است که بدون بی هوشی انجام می شود. در ابتدا به روش لیپوساکشن، چربی لازم از ران، پاها، شکم و… برداشته می شود و بعد از آماده کردن چربی، جراح با ایجاد شکاف هایی کوچک، آن را به داخل سینه تزریق می کند. تزریق چربی عوارض کم تری نسبت به پروتز سینه دارد چون چربی از بدن خود فرد گرفته می شود.

توجه به این نکته ضروری است که تنها می‌ توان از روش لیپوساکشنی استفاده کرد که سلول‌ های چربی را از بین نبرد چرا که در برخی از روش‌ های لیپوساکشن که با امواج مافوق صوت انجام می‌ گیرد، ساختار سلول‌ ها از بین رفته و دیگر امکان تزریق مجدد به بدن وجود ندارد.

میزان برداشت چربی مطابق با فرم ظاهری و بدن شما و همچنین انتظارات شما از نتیجه جراحی تعیین می شود. در این روش علاوه بر بزرگ کردن سینه، نواحی که از آن ها چربی می گیرند، لاغر می شوند.

بزرگ کردن سینه از طریق تزریق چربی روشی بسیار پیچیده است و باید نزد پزشک متخصص انجام شود؛ چرا که انجام آن توسط افراد بدون تخصص و غیر ماهر، می‌ تواند صدمات جدی به سلامتی فرد وارد کند.

پروتز سینه چگونه انجام می شود؟

اگر به طور طبیعی سینه های کوچکی دارید و یا به دلایلی سینه هایتان آویزان است، افزایش سینه تنها راه حل برای زیباتر کردن آنها است. پروتز سینه یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی است که هدف آن بازسازی و یا افزایش سایز پستان است. این روش یک جراحی تهاجمی است که در آن ایمپلنت های مصنوعی در زیر بافت پستان یا عضلات سینه قرار می گیرد. انجام پروتز سینه به زمان بهبودی بیشتری نیاز دارد.

انواع پروتز سینه

انواع پروتز سینه

پروتزها از لحاظ سایز و جنس انواع مختلفی دارند که بسته به شرایط فرد و با توجه به صلاح دید جراح سینه می توان یکی از آنها را انتخاب کرد. به طور معمول، سه نوع مختلف پروتز سینه وجود دارد: پروتز های سالینی، پروتز های سیلیکونی و پروتزهای ترکیبی

 1. پروتزهای سالینی (آب نمکی): پروتز های سالینی گرد هستند و با آب‌ نمک استریل یا سالین پر شده‌ اند. جداره پروتز های سالینی، سیلیکونی و غیرقابل نفوذ است و از پروتز‌ های سیلیکونی سفت‌ تر هستند. در صورتی که پاره‌ شوند تخت و صاف می‌ شوند و مایع درون آنها طی فرایندی طبیعی جذب بدن می‌ شود. این مایع به‌ طور طبیعی در بدن وجود دارد، بنابراین نشت آن مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی‌ کند.
 2. پروتزهای سیلیکونی: پروتز های سیلیکونی از ترکیب های مختلف سیلیکون ساخته شده‌ اند و شبیه ژل چسبنده هستند. این پروتز ها شباهت بیشتری با بافت پستان دارند و به همین دلیل به‌نظر می‌ رسد که انتخاب نخست خانم‌ ها برای پروتز سینه، پروتز های سیلیکونی باشند. علاوه بر این در صورت صدمه دیدن، این پروتزها از بین نمی‌ روند و ژل‌ درون پروتز به فضای اطراف یا لایه‌ های دیگر پروتز وارد می‌ شود.
 3. پروتز های ترکیبی: این پروتز ها دارای زمینه ای سیلیکونی و بخشی سالینی هستند. این پروتز ها برای افرادی مناسب است که تمایل به داشتن سینه های بزرگ دارند اما در ابتدا بافت پستان کافی ندارند.

بزرگ کردن سینه با تزریق چربی یا پروتز سینه، کدام یک بهترین روش است؟

هر دو روش به یک اندازه برای بهبود وضعیت جسمی و زیبایی سینه زنان کمک کننده است که هر فرد با توجه به شرایط خود باید یکی از روش ها را انتخاب کند. برای مثال برخی از خانم ها به دلیل نبود چربی اضافی در بدنشان از روش پروتز سینه استفاده می کنند و برخی از خانم ها بدلیل ترس از اتاق عمل و عوارض بعد از پروتز سینه، تزریق چربی را ترجیح می دهند. بنابراین با توجه به فرم سینه، وضعیت بدنی، سابقه بیماری و… می توان یکی از روش ها را با راهنمایی و مشورت با پزشک انتخاب کرد.

مطالعه بیشتر: پروتزپکسی چیست؟

تزریق چربی یا پروتز سینه! کدام یک بهتر است؟

تزریق چربی یا پروتز هر کدام کاربردهای خود را دارند. برای بازسازی پستان و اصلاح نقص های آن، تزریق چربی به سینه مناسب است ولی برای بزرگ نمایی سینه، پروتز مناسب است. باز هم تاکید می کنیم که انتخاب بهترین گزینه بستگی به شرایط هر بیمار دارد. مثلا برای افرادی که یک یا هر دوی سینه ی خود را به دلیل سرطان از دست داده اند بازسازی سینه بعد از درمان سرطان با پروتز بهترین انتخاب است.

آیا امکان شیردهی بعد از تزریق چربی یا پروتز سینه وجود دارد؟

شیردهی بعد از تزریق چربی یا پروتز امکان پذیر است و به کیفیت شیر نیز لطمه ای نمی زند. در واقع بافت طبیعی و قدیمی سینه و درنتیجه مجاری شیردهی در سر جای خودشان هستند. به این ترتیب پروتز سینه چه در زیر عضله‌ی سینه و چه در بافت سینه قرار داده شود، روی شیردهی خانم‌ها تأثیری ندارد.

البته اگر پزشک جراح برش را دور هاله سینه انجام دهد، چند مجرای شیری ممکن است قطع شوند و این موضوع می‌تواند بر میزان شیر تولیدشده و نحوه‌ی شیردهی تأثیر بگذارد. به همین دلیل جراحان اغلب ترجیح می‌دهند برش موردنیاز برای گذاشتن پروتز را در زیر سینه ایجاد کنند تا هم آسیب کمتری به بافت سینه وارد شود و هم توانایی شیردهی به نحو مطلوب حفظ شود.

با این‌همه بهتر است بعد از دوران بارداری و شیردهی برای انجام عمل اقدام کنید، چون شکل و اندازه پستان بعد از بارداری تغییر پیدا کند و ممکن است بعدا به جراحی دوم افزایش پستان نیاز داشته باشید. پس بهتر است برای تزریق چربی و یا پروتز تا پس از زایمان صبر کنید.

ارتباط میان پروتز سینه و سرطان

براساس مطالعات انجام‌شده هنوز ارتباطی میان گذاشتن پروتز و ایجاد سرطان سینه، بیماری‌های خود‌ایمنی و سایر بیماری‌های سیستمیک یافت نشده است.

از سوی دیگر بیشترین نگرانی در مورد پروتزهای سینه، امکان به‌تأخیرافتادن تشخیص سرطان سینه با پروتزهای سیلیکونی و سالین است چرا که این مواد اشعه و پرتوها را از خود عبور نمی‌دهند و درنتیجه مانع دیده‌شدن بافت اصلی سینه در جریان ماموگرافی می‌شوند.

البته با پیشرفت تکنیک‌های ماموگرافی در سال‌های اخیر رادیولوژیست‌ها این امکان را پیدا کرده‌اند تا جایی که ممکن است قسمت‌هایی از بافت اصلی سینه را که زیر پروتز سینه پنهان است ببینند و بافت سرطانی را تشخیص دهند.

با این‌همه به عقیده‌ی پزشکان اگر سابقه‌ی سرطان سینه در خانواده شما وجود دارد بهتر است برای ریسک کمتر از عمل اجتناب کنید.

تغییر اندازه سایز سینه با تزریق چربی چه مقدار است؟

با تزریق چربی تنها می توان یک سایز سینه را بزرگ کرد. اگر دنبال فرم زیبا و حجیم تر هستید پروتز برای شما بهتر است.

پروتز سینه چقدر دوام می‌آورد؟

علی‌رغم مقاوم بودن پروتزهای سینه، این پروتزها همیشگی نیستند و به‌مرور زمان فرسوده می‌شوند. معمولا به‌مرور زمان پوسته‌ی خارجی پروتز سینه کهنه و نازک می‌شود و درنهایت از بین می‌رود. اگرچه از نظر کلینیکی تشخیص این فرسایش مشکل است.

خانم‌های ورزشکار به‌خصوص مربی‌های ایروبیک، دوندگان ماراتن، سوارکاران و … نسبت به کسانی که تمرینات و تحرک کمتری دارند، بیشتر دچار فرسودگی و پاره‌شدن پروتز سینه می‌شوند.

به همین دلیل درصورتی‌که جراحی پروتز سینه انجام داده‌اید، لازم است ۱۰ تا ۱۵ سال بعد از عمل توسط پزشک متخصص معاینه شوید و در صورت نیاز و به تشخیص پزشک، سونوگرافی انجام دهید.

تزریق چربی یا پروتز سینه

مقایسه نکات مثبت و منفی تزریق چربی و پروتز به پستان

دانستن تفاوت های تزریق چربی یا پروتز سینه برای متقاضیان امری حیاتی است. با مقایسه نکات مثبت این دو روش بهتر می توانید تصمیم بگیرید که کدام جراحی برای شما بهتر است.

روش تزریق چربی با توجه به اینکه بافت از بدن خود فرد برداشته می شود ممکن است عوارض کمتری را به دنبال داشته باشد.

در بیشتر موارد بعد از پروتز سینه، احتیاجی به جراحی مجدد نیست در حالی که انتقال چربی ممکن است توسط بدن جذب شود و نیاز به تزریق مجدد داشته باشید.

هزینه پروتز سینه نسبت به تزریق چربی بیشتر است.

پروتز سینه برای سینه های افتاده مناسب است.

چربی شکل خاصی به فرم سینه نمی دهد ولی پروتزها دارای انواع شکل هستند.

پروتز سینه ماندگاری بالایی دارد در حالی که سلول های چربی منتقل شده به سینه تنها چند سال دوام می آورند و تحت تاثیر کاهش وزن، جذب بدن می شوند.

در پروتز سینه، احتیاجی به جراحی اضافی در سایر قسمت های بدن نیست بنابراین این روش برای بیمار آسان تر است.

تزریق چربی، ظاهری طبیعی تر به فرم سینه می دهد ولی در صورتی که از آن ناراضی باشید امکان بازگشت آن وجود ندارد. اگر می خواهید حجم زیادی به سینه خود بدهید بهتر است پروتز را امتحان کنید.

مزایای بزرگ کردن سینه با روش تزریق چربی

 1. طبیعی بودن شکل سینه
 2. بزرگ و خوش فرم کردن سینه ها
 3. قرینه کردن سینه های نامتقارن
 4. بافت چربی با گذشت زمان سفت نمی شود.
 5. امکان سوراخ شدن یا خالی شدن بافت چربی تزریق شده وجود ندارد.
 6. بدلیل استفاده از بافت بدن خود بیمار، احتمال مشاهده عکس العمل نسبت به آن وجود ندارد.
 7. تزریق چربی بدون بخیه است در حالی که در پروتز جای زخم باقی می ماند که بهبودی آن یک سال طول می کشد.
 8. بدون زخم است و چربی از سوراخ های ریز تزریق می شود.
 9. بدون خطر است.
 10. ظاهری طبیعی به سینه می دهد.
 11. قیمت ارزانی دارد.

معایب بزرگ کردن سینه با روش تزریق چربی

 1. چون چربی بر خلاف پروتز های سینه شکل خاصی ندارد برای شکل دهی به پوست سینه محدودیت ایجاد می کند.
 2. ممکن است چربی تزریق شده توسط بدن جذب شود و در صورت جذب زیاد و پایین آمدن کیفیت نیاز به تزریق مجدد خواهد بود.
 3. ماندگاری کمی دارد و ممکن است چربی جذب بدن شود.
 4. ممکن است چربی به صورت غیر یک نواخت تزریق شود.
 5. نمی توان حجم زیادی به سینه داد.

مزایای پروتز سینه

 مزایای پروتز سینه

 1. اندازه سینه را می توان به دلخواه تنظیم کرد.
 2. کاشت سیلیکونی، طبیعی و ایمن تر از قبل است.
 3. به راحتی می توان ایمپلنت را برداشت.

معایب پروتز سینه

 1. پاره شدن پروتز سینه
 2. بی حسی نوک سینه ها
 3. چروک یا موج دار شدن پروتز سینه
 4. خطر انقباض کپسول در اطراف ایمپلنت

توصیه مهم

قبل از فرم دهی سینه، اطلاعات لازم را در مورد روش های انجام آن و همچنین انتظاراتی که دارید را مشخص کنید. مهمترین فاکتور برای انتخاب روش مناسب برای فرم دهی، کاندید مناسب بودن برای هر روش است که شما می توانید با پزشک خود در این موارد صحبت کنید تا بهتر راهنمایی تان کند. بهترین گزینه سالم ترین گزینه است پس سلامتی شما بهتر از اندازه پستان است.

همچنین به یاد داشته باشید که در صورت پروتز یا تزریق چربی، دو هفته بعد از جراحی باید از کارهای سخت اجتناب کنید.

بهترین جراح پروتز سینه

معرفی بهترین جراح سینه در تهران

دریافت بهترین نتیجه و رضایتمندی از نتیجه جراحی پروتز سینه به انتخاب بهترین فوق تخصص جراحی پستان که دانش و مهارت کافی در زمینه جراحی های زیبایی سینه و بدن دارد، بسیار وابسته است.
پزشک جراح باید دارای بورد تخصصی، تجربه لازم و مهارت کافی باشد.
دکتر امیرپاشا ابراهیمی فلوشیپ جراحی پستان با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا، جراحی پروتز سینه را برای بیماران بدون هیچ گونه عوارضی انجام می دهند.
عزیزانی که در خصوص عمل های زیبایی-درمانی سینه سوالاتی دارند می توانند جهت مشاوره رایگان مراجعه نمایند تا راهنمایی های لازم انجام شود. فراموش نکنید که انتخاب پزشک مجرب و با تجربه نقش بسزایی در کیفیت درمان دارد.

اطلاعات مطب جهت نوبت دهی 

محقق و مترجم: عزیزه جوهری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا