جراحی ماموپلاستی

جراحی ماموپلاستی |کوچک یا بزرگ کردن سینه ها!

جراحی ماموپلاستی

جراحی ماموپلاستی در ابتدای ظهورش به عنوان یک عمل جراحی شناخته می شد که کارش کمک کردن به خانم ها برای آسوده شدن از شر وزن زیاد سینه ها بود. تنها کمی بعد تر بود که این عمل به عنوان یک عمل با اهداف زیبایی صرف شناخته شد. 

همیشه فشار زیادی روی خانم ها بوده تا تلاش کنند بدنی کاملا مطابق با استاندارد های زیبایی در جامعه داشته باشند. و بخشی از این فشار روی خانم ها در مورد داشتن سینه های بی نقص بوده. سینه های بی نقص، با اندازه مناسب همیشه معیار مهمی برای زیبایی فیزیکی خانم ها محسوب می شده.

ماموپلاستی عملی است که سابقه طولانی دارد، اما همیشه به خاطر اهداف زیبایی انجام نمی پذرفته و کابرد درمانی هم داشته است. در حقیقت اوایل قرن بیستم بود که دو پزشک به نام های “مورستین” و “هولندر” ماموپلاستی را فقط برای اهداف زیبایی انجام دادند. اما در دهه 30 میلادی بود که این عمل به صورت گسترده مورد استقبال قرار گرفت تا بیشتر از اهداف درمانی و بازسازی، برای جنبه های زیبایی شناختی مورد استفاده قرار بگیرد. 

این واقعیت که همواره زنان مشهور و معروف از جمله هنرمندان و هنرپیشه ها از این عمل استفاده کرده اند به همه گیر تر شدن آن دامن زده است.

اما ماموپلاستی دقیقا چیست و چه کاری انجام می دهد؟

جراحی ماموپلاستی

ماموپلاستی چیست؟

ماموپلاستی که گاهی اوقات به آن ماستوپلاستی هم می گویند در واقع به گروهی از عمل ها اشاره دارد که هدفشان شکل دادن یا به عبارت دقیقتر بهبود بخشیدن ظاهر سینه هاست. درکل ماموپلاستی بر دو نوع است. این عمل یا برای بزرگ کردن سینه ها استفاده می شود، یا برای کوچک کردن آنها( گرچه اغلب از این عمل برای کوچک کردن سینه ها استفاده می شود). هر دو نوع این عمل ها از این قبیل هستند:

 1. ماموپلاستی افزایشی (حجم دهنده) که اغلب برای بزرگ کردن اندازه، تغییر شکل ظاهری یا بهبود بافت پوست سینه ها مورد استفاده قرار می گیرد. ماموپلاستی حجم دهنده اغلب با ایمپلنت گذاری مصنوعی یا استفاده از بافت خود سینه برای حجم دهی به آن همراه است.
 2. ماموپلاستی کاهشی اما اغلب برای کوچک کردن اندازه سینه ها، تغییر دادن شکل ظاهری آنها یا بهبود بافت پوست سینه ها مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع ماموپلاستی که اتفاقا بسیار رایج تر است با برداشتن بافت سینه ها همراه خواهد بود.

ماموپلاستی افزایشی (حجم دهنده)

 ماموپلاستی افزایشی، یا حجم دهی به سینه که بعضی اوقات با نام عمل پستان هم شناخته می شود، غالبا شامل استفاده از ایمپلنت یا تزریق چربی برای بزرگتر کردن حجم و اندازه سینه ها می شود. این عمل بیشتر بعد از کاهش وزن یا بعد از بارداری صورت می گیرد تا شکلی گرد تر به سینه ها بدهد یا آنها را به اندازه طبیعی بازگرداند. برای خیلی از خانم ها حجم دهی به سینه راهی است برای داشتن بدنی متناسب تر و بالا بردن اعتماد به نفس. در حالی که خیلی دیگر این کار را برای بهبود وضعیت سینه ها بعد از مشکلات متنوع انجام می دهند.

این نوع از ماموپلاستی اغلب برای افرادی که تحت عمل درمانی برداشتن یا کوچک کردن کردن سینه جهت درمان سرطان قرار می گیرند استفاده می شود.

حجم دهی به سینه معمولا با ایمپلنت انجام می شود که می توانند زیر یا روی عضلات سینه قرار بگیرند. عموما تمام عمل های حجم دهی به سینه کمترین تهاجم ممکن را دارند و شامل برش هایی می شوند که فقط تا سه سانتی متر طول دارند. این عمل یک عمل مستقیم به حساب می آید که مانند تمام عمل های جراحی دیگر خطرات و ریسک های مربوط به خودش را دارد.

عمل حجم دهی به سینه به صورت عمومی این کارها را انجام میدهد:

 • پر کردن و بزرگ کردن اندازه سینه ها
 • بهبود تعادل اندازه سینه و حجم باسن
 • برقراری توازن بین اندازه دو سینه
 • بهتر کردن تصور فرد از زیبایی اندام خودش

خطرات عمل حجم دهی به سینه عبارتند از:

 • زخم شدن بافت سینه که شکل ایمپلنت ها را تغییر می دهد
 • درد سینه
 • عفونت
 • تغییر در حس سینه و نوک سینه
 • نشت کردن یا پاره شدن ایمپلنت

ماموپلاستی کاهشی

همانطور که اشاره کردیم، در بیشتر مواقع ماموپلاستی کاهشی است که به عنوان عمل اصلی ماموپلاستی شناخته می شود.

ماموپلاستی کاهشی یا عمل کاهش حجم سینه ها یک عمل زیبایی است که هدفش کوچک کردن اندازه ی سینه های بزرگ یا کیسه ای شده برای رسیدن به یک اندازه و شکل راحت تر است. سینه های بزرگ می توانند برای فرد سریعا مشکل ساز شده و موجب بروز علائم ناتوان کننده و کاهش کیفیت زندگی فرد گردند. اکثر افرادی که خواهان عمل ماموپلاستی کاهشی هستند اغلب اوقات از کمر درد، گردن درد، ناراحتی شدید، اذیت های ناخواسته و تصویر ذهنی نامناسب از خودشان شکایت دارند. این افراد می توانند از کاهش اندازه سینه ها سود زیادی ببرند. کاهشی که با عمل ماموپلاستی به سادگی قابل دسترسی است.  

جراحی ماموپلاستی

علت انجام ماموپلاستی کاهشی

بسیاری از خانم هایی که سینه های بزرگ دارند انواع زیادی از مشکلات فیزیکی و روانی را تجربه می کنند. مشکلاتی که اغلب شامل موارد زیر هستند:

 • درد سینه، گردن، کمر و شانه ها
 • حالت نامناسب و از ریخت افتاده بدن
 • ناتوانی در انجام راحت خیلی از ورزش ها
 • اعتماد به نفس پایین

هدف اصلی عمل ماموپلاستی کاهشی کوچک کردن اندازه سینه ها برای راحتی هرچه بیشتر فرد است.

مزیت های ماموپلاستی کاهشی

سالانه هزاران عمل ماموپلاستی انجام می گیرند و بیشتر خانم هایی که تحت این عمل قرار گرفته اند از نتیجه واقعا راضی هستند. تحقیقی نشان داده بود که از 66 خانمی که طی این آزمایش عمل کاهش حجم سینه ها را انجام داده بودند، 94 درصدشان از نتیجه نهایی عمل رضایت کامل داشتند( یعنی از اندازه، شکل، جای نوک سینه و حساسیت آنها). این تحقیق همچنین نشان داد که مشکلات این خانم ها در زمینه هایی مانند کمبود اعتماد به نفس، ناتوانی در ورزش یا خجالت کشیدن از ظاهر بعد از این عمل بسیار بهبوبد پیدا کرده است.

به صورت کلی این تحقیق و خیلی از تحقیقات دیگر نشان داده اند که کاهش حجم سینه می تواند موجب بهبود عملکرد و کیفیت زندگی افرادی شود که سینه های بزرگی دارند.

خطرات ماموپلاستی

ماموپلاستی به عنوان یک عمل جراحی، مانند همه عمل های دیگر ریسک های مخصوص به خودش را دارد. ریسک ها خاص این عمل(که البته جای نگرانی چندانی ندارند چون شانس بروزشان کم است)، عبارتند از:

 • عفونت
 • باز شدن زخم
 • خونریزی
 • نامتقارن شدن سینه ها
 • زخم های غیر عادی
 • بی حس شدن سینه و نوک سینه
 • مشکلات شیردهی
 • نیاز به انجام دوباره عمل

برای گرفتن بهترین نتیحه از ماموپلاستی و کاهش ریسک های عمل بهتر است به یک پزشک متخصص و قابل اعتماد مراجعه کنید تا خیالتان از هر بابت راحت تر باشد. دکتر امیرپاشا ابراهیمی، متخصص جراحی عمومی و فلوشیپ جراحی سینه، یکی از بهترین و معتبرترین پزشکان حاضر در زمینه انجام انواع عمل های درمانی و زیبایی سینه در ایران است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا